Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: çinden cep telefonu ithalatı hakkında bilgi talep ediyorum
cep telefonu ithalatı ile ilgi genel bir bilgi verecek olursak,

VERGİLENDİRME ;
KDV : % 18
GV : MUAF
ÖTV :
Telefonun birim kıymeti üzerinde %25 hesaplandığında çıkan tutar 120 TL nin altında kalıyor ise, sistem otomatik 120 TL ye tamamlıyor. eğer üstünde ise çıkar ise, çıkan tutar ÖTV olarak alınıyor.

FİYAT - MARKA;
piyasadaki tüm bilenen markaların Türkiye distribütörleri, telefonların modellerine göre fiyat belirleyip gümrüğü sunuyor.
sizde ithal aşamasında kendi markanız için böyle bir fiyat belirlemesi yapabilirsiniz.Tabiki sizden başka bu markayı ithal eden var mı ?

İthal şamasında fiyat çok düşük görünür ise, sizden telefonların çıkış ülkesinde düzenlenen ihracat beyannamesi talep edilebilir.
çinde bir telefonu 50-70 dolara ( dokunmatik-android) alabilirsiniz.Burada fiyatlar uçuk olduğu için dikkat çekebilir.90-100 usd normal karşılanabilir.

telefonu getirmeden önce türkiye de marka tescili yaptırırsanız. Marka konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

EVRAK;
Cep telefonlarında DTM den izin alınıyor.bu izin için TAREKS sistemine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu kayıt işlemi için gerekli evrakları tenzi ederek başvuru aşamasında size gerekli evraklar,
telefonun CE DEKLERASYONU, TÜRKÇE KULLANMA KILAVUZU,

GARANTİ;
Artık ithalat aşamasında garanti belgesi talep edilmiyor.
bunun yerine satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi aranıyor.bu da ithalattan sonra yurt içi denetimler ile kontrol ediliyor.bunun için 7 bölgede en az toplamda 20 tane teknik servisiniz olması gerekiyor.bunu yapamayan ithalatçılar için belirli markalara teknik servisi desteği veren firmalar var. bildiğim kadarı ile yaklaşık 15000-2000 usd ye bu sisteme dahil olabiliyorsunuz.

BTK;
cep telefonlarının İMEİ numaralarını BTK ya kayıt yaptırmak zorundasınız.bu işlem ithalat dan sonra BTK internet sitesi üzerinde yapılıyor. gerekli evrakları sisteme yüklüyor ve başvuruyu yapıyorsunuz.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
Saygılarımla
Güm.Müş.Yrd.
Ramazan Karadağ