Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Amerika'dan Klasik Arac Ithal Etmek Istiyorum.


Merhabalar.

Otomobil ithalatı oldukça kapsamlı bir iştir fakat size biraz bilgi vereyim.
8703 GTİP no'lu 'binek otomobilleri esas amaçlı insan taşımak için kullanılan motorlu taşıtlar' tarifeye göre:

İhtisas Oto Gümrüğü yani eğer aracınızın plaka takma zorunluluğu varsa ki var sanıyorum Yeşilköy Otomotiv İhtisas, Gebze, Derince, İzmir, İzmit ve Mersin Gümrük Müdürlüklerinden ithalatın yapılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Bedelsiz ithalat kapsamında taşıt getirenler (yurtdışından aldığınız bir aracı ülkeye ticari amaçla sokmayacağınıza dair), gümrük işlemlerini Yeşilköy, Gebze, Ankara Gar ve İzmir Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüklerinden herhangi birinde; Malül ve sakat araçlarının gümrük işlemleri Ankara Gar Gümrük Müdürlüğünde yapabilirler.

İthalat 2011-6 sayılı tebliğ kapsamında, tanımları belirtilen eşyanın gümrük beyannamelerinin tescilinde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca (Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü) onaylanacak garanti belgesi gümrük idarelerince aranır. Bu belgenin bir örneği gümrük beyannamesine eklenir.

İthalat 2013-7 tebliğ gereğince; tanımları belirtilen, Gümrüğün denetimi altındaki yerlere getirilen araçların Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca veya yetki verdiği kurum veya kuruluşça yapılan kontrollerine istinaden düzenlenen uygunluk yazısı gümrük beyannamelerinin tescilinde gümrük idarelerince aranır. Bu yazının bir örneği gümrük beyannamesine eklenir.

2012/35 Genelgede; İthalat Rejimi Kararının 7’nci maddesi mucibince ‘eski’ tavsifine yönelik değerlendirmenin bu kabil eşyalar için ÜRETİM YILI olarak dikkate alınacağı; bunların dışındaki eşyalarda ise ’ESKİ’ olup olmadığının kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu (defolu) ve yatık (zamanla dayanıklılığını yitirmiş) olup olmamaları durumlarına göre değerlendirileceği, vurgulanmıştır. Buraya dikkat etmenizi şiddetle öneririm.

Eğer araç kullanılmış ise ki klasik olduğundan dolayı kullanılmış olacaktır. Yani ikinci el:
İthalat Rejim Karanının 7’nci Maddesinde; ‘Eski, kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu (defolu) ve yatık (zamanla dayanıklılığını yitirmiş) malların ithali izne tabidir.’ Hükmü yer almakta olup, GTİP cetvelinde ismen KULLANILMIŞ olarak geçen iş bu tarifelerin ithalatı Dış Ticaret Müsteşarlığının iznine tabidir. Bununla birlikte, tespit edilen tarife ismen KULLANILMIŞ olarak yer almakta olup, GTİP numarası belirtilenlerin dışında kalan diğer TÜM EŞYALARIN KULLANILMIŞ OLANLARI DA yine Dış Ticaret Müsteşarlığının iznine tabidir.

-Bandrol ücreti ödersiniz. (Bir defaya mahsus)

-Silindir hacminize göre Özel Tüketim Vergisi Ödersiniz. Eğer silindir ve motor hacmini verirseniz mal kıymeti üzerinden ÖTV nizi hesaplarız.

-Avrupadan gelecek ise tarife sapma olayları var. Bu yüzden bu iş aslında forumdan olacak bir iş değildir. Dediğim gibi çok kapsamlı bir iştir. Bir müşavir ile çalışmanızı öneririm.

Mal kıymeti üzerinden %18 KDV ödersiniz ÖTV ye ilave olarak.

Şimdilik bu bilgileri verebilirim.

Saygılarımla,

www.borasgumrukleme.com
Atilla Arda BORA
Gümrük Müşavir Yrd.