Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: DHL'de gümrük işlemleri
DHL'i aradım. Kişisel kullanım ürünü olduğu için sadece %20 gümrük vergisi ödeyeceğimi belirttiler. Çok düşük bir ihtimal belkiş farklı vergilerin de alınabileceğini ama sanmadığını söyledi yetkili... DHL'in aldığı ücreti sorduğumda bazı belgeler isteyeceklerini, eğer belgeleri 3 gün içerisinde ulaştırırsam DHL'e herhangi bir ücret ödemem gerekmediğini, eğer 3 günü geçersem 150 lira ardiye ücreti ödemem gerekeceğini söyledi.

Gümrük vergisini nasıl ödeyeceğimi sorduğumda ise paketin teslimi sırasında nakit ya da kredi kartı ile ödeyebileceğimi söylediler. Benden istedikleri evraka baktım. "Kategori 3 evrak seti" diye geçiyor. Bu evrakta benim doldurmam gereken kısımda ikamet ettiğim adres isteniyor. Paketi istediğim adres ile ikamet ettiğim adres farklı. Hangisini yazmalıyım?

Bir de yukardakiler doğru mudur sizce bir oyuna gelmeyeyim

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey