Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart TEMSİLNAME İLE İLGİLİ HER ŞEY

Öncelikle herkese merhaba diyorum. Forumu yaklaşık 2 yıldır takip ediyorum daha çok bilgi edindiğim için bilmişlik taslamayıp bildiğim konularda da paylaşımda bulunmadım.Gelelim konuma, yeni kurulan bir organik firmasında lojistik ve dış ticaret ile ilgili bütün hususlardan sorumluyum. Asıl olarak mesleğim gümrük saha elemanı olup daha sonra yardımcı karne ve müşavirlik konusunda hedeflerim vardı. Fakat bildiğiniz üzere bu gümrük sektöründe genelde işverenler özellikle saha elemanlarını referans yolu ile işe aldığından dolayı iş bulamadım ve bu bahsettiğim organik firmasına girdim. Buraya girince ayda 1 defaya mahsus olmak üzere İngiltere'den ithalat yapan bir firmayız ve bu durumu gümrükten ve hedeflerimden uzaklaşmamak için lehime çevirme kararı aldım. Bu durumda yaptığımız ithalatları temsilname yolu ile kendim yapmak istiyorum. Daha önce İstanbul Anadolu Yakası tüm gümrüklerde tecrübem var ve meslektaşlarım gerekse muayene memurları ile diyaloglarım iyidir. Şimdi benim kafamı kurcalayan bir kaç husus var ve sizlere bu konuda danışmam gerek.

-Dış Ticaret mezunuyum ve aöf de 3.sınıftan işletme okuyorum( yardımcı karne için olmasa da A karne alabilmek için okuyorum) bu durumda temsilname yolu ile gümrüklerde iş takibi,beyanname yazımı vs gibi işlemlerde bulunabiliyor muyum? Bulunduğum takdirde de 1 yıl süre ile gümrük müşavirliği firmasında sigortalı olarak çalışmak kaydı ve belirlenen ilgili üniversite bölümlerinden mezun olmak şartı ile yardımcı karne sınavına giriş hakkı elde edebilme koşulunu temsilname yolu ile de sağlayabiliyor muyum?
- Temsilname ile ilgili hangi gerekli mercii ve gerekli evrakların hazırlanması gerekir? İnternette sorgulama yaptığımda bazı kişiler de böyle bir konu açmış fakat detaylı bir açıklama gelmemiş.
- Temsilname yolu ile gümrükte iş takibi yapıldığında bilge,evrim vs gibi program satın alınma zorunluluğu var mıdır,yoksa Gümrük Bakanlığı tarafından verilecek şifre ve kullanıcı adı ile gümrüklerde bulunan bilgisayarlardan beyanname yazımı sağlanılabilir mi?
- Temsilname ile işlem yapan gerek şahsın (firma çalışanı) gerekse şirket olarak aldığı ya da alacağı sorumluluklar nelerdir? Böyle bir durumda firma ya da beyannamede imzası bulunacak kişiyi ( bu kişi ben olacağım) ne gibi riskler beklemektedir?

Başınızı ağrıttım kusura bakmayın fakat böyle bir girişimde bulunmak istediğimden sizlere soru sormak durumunda kaldım. Aklıma gelmeyenleri de sizin fikirlerinizi önemle bekliyorum.

Saygılarımla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey