Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: Çinden ithalat hakkında bilgi


Merhaba;

Çok çok genel olarak vermek gerekirse;

Tedarikçiniz ile fiyat pazarlığı yaptınız, teslim şekli ve ödeme şeklini belirlediğinizi düşünerek;

*Aluminyum profiller 7604 pozisyonunda yer alıyor ve alaşımlı alaşımsız olmak üzere farklı GTIPlere dağılıyor. Gümrük vergisi Çin için %7,5. İthali herhangi bir izin belge ect ye tabii değil.
** Eğer anlaştığınız teslim şekli EXW, FOB ise eşyanız hazır olduktan sonra hacim ve kilo bilgileri size iletilir, size iletilen bu bilgilere istinaden forwarder/hatlardan deniz yolu, uçak ile gelecekse hava kargo navlun tekliflerini istersiniz, şartları sizin için uygun olan teklifi onaylarsınız ve yüklemeniz organize edilir.
***Yükleme yapıldıktan sonra gemi bilgileri size iletilir ve bu bilgileri ve mal bedelini ve mal cinsini sigorta broker ınıza bildirerek, ürünleriniz için sigorta yaptıırırsınız. Sigorta broker ınz yok ise, navlun teklifi aldığınız nakliyeci firmada size sigorta konusunda yardımcı olur(Biraz daha pahalı olarak)
****Yaklaşık 1 ay içerisinde eşyanız TR limanına gelir. Eşyanızın varışından önce mutlaka bir gümrük müşavirlik firmasına vekalet vermeniz ve ilk ithalatınız ise gümrük müşaviriniz aracılığıyla gümrük sisteminde kaydınızın oluşturulması gerekir.
*****Eşyanızın varışından önce orijinal konşimentolar, fatura, menşei belgesi(zorunlu değil), çeki listesi evrakların tedarikçiniz tarafından tarafınıza ulaştırılmış olması gerekmektedir.
******Eşyanızın varışıyla birlikte, orjinal evraklarınızı gümrük müşavirinize gönderirsiniz. Evraklarınızda herhangi bir sorun yok ise, beyannameniz tescil edilir ve eşyanız belirttiğiniz adresinize sevk edilir.

Dikkat etmeniz gerekenler;
1-Tedarikçinizin güvenilirliğini(ilk ithalatınız ile akreditif düşünebilirsiniz)
2-Eşyanın maliyeti: Size verilmiş olan fabrika çıkış fiyatından ziyade bu fiyatın eşya sizin deponuza girene kadar oluşacak maliyet önemlidir. Peşinen maliyet öngörmeniz tavisye edilir.
3-Evrak kontrolü: Eşyanın faturası, konşimento ve diğer bütün evrakların birbiriyle uyumlu ve gelen eşyanın detaylarını doğru beyan ediyor olması gerekmekte.

Bilgilerinize
Direnc Karadoğan