Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart almanyadan hobi ürünleri ithalatı

İyi akşamlar,

Hobi olarak da ilgilendiğim, ülkemizde risk, monopoly vb. klasik örnekleri bulunan çeşitli kart ve masa oyunlarını, kuracağım bir şahıs firması üzerinden, Almanya'dan ithal etmeyi düşünüyorum.

Kendi araştırmalarım sonucunda, bu tarz ürünlerde, %20 ötv, %18 kdv oranları mevcut olduğunu gördüm. Bunlara ilave olarak sanırım (gtip'e bağlı olarak) gümrük vergisi %0 ya da %2.7 gibi bir oran oluyor.

Vergi oranları yanında, bir de gümrük müşavirlik hizmeti almam zorunlu sanırım, değil mi? Internette, gümrük müşavirlik ücret tarifelerine göz gezdirdim ancak yapmak istediğim ithalatın, bu tarifelerde yer alan hangi hizmetlere tabi olacağı konusunda net bir bilgiye ulaşamadım. Bu yüzden de bu işin toplam gümrük masraflarının ne olacağı konusunda bir fikir edinemedim.

Bilgisi olan üyelerimizden ricam şu: yukarıda belirttiğim vergi oranlarında hata olup olmadığını teyit edebilirlerse ve de aşağıdaki 3 nakliye seçeneğinde söz konusu olabilecek nakliye ve gümrük masrafları hakkında bilgilendirebilirseniz memnun olurum:

1) 30 kg'lik bir koli (20 adet ürün, mal bedeli yaklaşık 300 euro)
2) 30'ar kg'lik iki koli (40 adet ürün, mal bedeli yaklaşık 600 euro)
3) 150 kg'lik bir palet (100 ürün, mal bedeli yaklaşık 1500 euro)

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey