Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart [KULLANILMIŞ MAKİNE] Araç Üstü Vinç ithalatı
merhaba,

bulundugum avrupa ulkesine turkiye'den pek çok kişi gelerek başlıkta kabaca belirttiğim ürünü ikinci el olarak alıp türkiye'de satıyorlar. ben ürünün gtip'si ve vergileri gibi bilgilere vakıfım. öğrenmek istediğim baska bir sey var.

şimdiye kadar aracılık ettim bu alım satımlarda fakat şimdi türkiye'de bir firma/şirket kurarak, tr'deki arkadaşımla ortaklaşa bu aletlerin (kullanılmış ürün) satışını gerçekleştirmek istiyoruz. kullanılmış makina ithalatında dikkat edilmesi gereken husus ekonomi bakanlığı izni çünkü bahsettiğim makinalar 15 usd/kg gözetime tabi ve tabi ki değerleri bu ölçüden daha düşük olduğundan izin gerekli.

1) izin talebi icin istenen belgelerde kapasite raporu geçiyor. ben sanayici olmayacağım. keza bu makinaları alıp ticaretini yapan tanıdığım müşteriler de sanayici değil, kapasite raporu gerektirecek bir şey yapmıyorlar. ben kapasite raporu nasıl alacağım?
2) bahsi geçen izin ne kadar sürede çıkmakta? ücreti nedir?
3) bu izini gümrük müşaviri mi takip ediyor?
4) gümrük müşavirinin alacağı hizmet bedeli toplamda ne olacaktır? (bir seferde iki makine getirirsem cif bedeli 18,000 euro olacaktir + kdv)
5) şahıs firması kurmam ile limited şirket kurmam arasında bir fark olur mu ithalat açısından? (muhsaebe ve hukuksal açıdan farklılıklarını biliyorum)

mümkünse kullanılmış makina ithalatında deneyimli müşavirlerimiz bana ulaşabilir mi? nisan itibariyle bu işe başlamayı düşündüğümden bir gümrükçü de seçmem gerekiyor artık.

teşekkürler

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey