Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: TRANSİT BEYANNAMESİ İLE YAPILA ÇIKIŞLAR 4 5 7
Alıntı:
İNAL´isimli üyeden Alıntı
TRANSİT TİCARET DEĞİL BU DİREK İHRACAT İHRACATTA ZATEN TEMİNAT ARANMIYOR SORUN TEMİNATLA İLGİLİ DEĞİL SADECE MÜHÜRSÜZ YANİ BRANDASIZ GİDEBİLMESİ İÇİN BİLDİĞİM KADARIYLA BU SÜREKLİ YAPILIYOR AMA NE YE İSTİNADEN YAPILIYOR BUNUNLA İLGİLİ TASARRUFLU YAZI GENELGE FALAN VARMI DİYE SORUYORUM YANLIŞ BİR ANLAMA VAR HEHALDE

Aşağıdaki genelgeyi İnceleyiniz

T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı :B.02.1.GÜM.0.06.00.23.683/160
Konu :İhraç eşyasının transit beyannamesi
kapsamında taşınması hk.
04.04.2007

GENELGE
(2007/20)

Bilindiği üzere, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’na bağlı Gümrük Yönetmeliği’nin 255 inci maddesi “Transit rejimi kapsamında taşınan eşyanın kaplarına ve kapsız olanların üstlerine tekli sicimle veya telle bu sicimler veya teller koparılmayınca açılamayacak ve ayniyetlerini belirtecek surette mühür takılır ve durum beyannameye kaydedilir.
Üzerlerine mühür takılmayacak kapsız eşyanın içinde bulunduğu taşıtların üstlerine örtüler çekilmiş ve bunlar araca eksiz ipler ile bağlanmış olmalıdır. Mühürler bu iplerin bağlantılarına takılır…” hükmünü amirdir.
Söz konusu hüküm eşyanın mühürlenmesi esas olmakla birlikte eşyanın mühürlenemediği durumlarda ve uygulamada kolaylık sağlamak amacıyla bu eşyayı taşıyan aracın mühürlenmesine imkan tanımaktadır. Bununla birlikte, parsiyel taşımalarda birden fazla gümrükte işlem yapılması gerektiğinden her gümrük idaresinde önce gelen araçtaki mühürün sökülmesi, kendi gümrüğünden gönderilecek eşya yüklendikten sonra da araca yine mühür tatbik edilmesi gerekmekte, bu durum da işlemlerde gecikmeye yol açabilmektedir.
Bu çerçevede, ihraç eşyasının parsiyel taşımasında, uluslararası eşya taşıma niteliğine haiz aracın içinde eşyaya dışardan müdahale edilmesini, eşyanın birbirlerine karışmasını engelleyen, gümrük idaresinin kolayca tespit yapılmasına imkan veren, mühür altına alınabilecek ve bu mühürlü giriş dışında eşya giriş-çıkışı yapılması mümkün olmayacak şekilde dizayn edilmiş bölümlerin veya separatör gibi düzeneklerin bulunması halinde eşya veya aracın mühürlenmesi yerine, bu bölümlere veya separatörlere mühür koparılmadan açılmasını önleyecek şekilde mühür takılarak eşya sevk edilir.
Bir sonraki yükleme gümrük idaresinde de aracın içindeki mühürler kontrol edilerek herhangi bir usulsüzlük olmadığı tespit edildiği takdirde kendi gümrüğünden gönderilecek eşya yüklendikten sonra kendi gümrüğüne ait bölümü mühürleyerek eşyayı sevk eder. Son yükleme gümrüğünde aracın tamamı mühürlenerek araç yurt dışı edilmek üzere sevk edilir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

Müsteşar


DAĞITIM:
Merkez ve Taşra Teşkilatına

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey