Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Unhappy Numune Sıkıntısı
Merhaba
Biz bir tohum firmasıyız . Güney Amerika bölgesinden chia isimli bir tohum ithal etmek istiyoruz ve bu işlerde yeniyiz. Bu amaçla bazı firmalardan numune istedik. TNT firması ile gelenler elimize ulaştı. Ancak Meksika 'dan FEDEX isimli şirketle havayolu ile gelenler ard arda iki kez gümrüğe takıldı.
İlkinde yarımşar kiloluk 2 paket yani toplam 1 kg numune vardı. Firmayı aradığımda ürün miktarının numune için fazla olduğunu , o yüzden takıldığını numuneleri almak için beyanname açıp vergilerini ödeyip öyle alabileceğimizi söylediler. Bu arada numunelerin yanında Bitki Sağlığı Sertifikası ve Fatura mevcuttu.

Numuneleri bırakıp firmadan ikinci kez 150gr. iki paket yani toplam 300gr numune istedik. bu kez geçer dedik gene takılmış. Fedex in şimdiki açıklaması havayolu ile gelen her numunenin gümrüğe takıldığı, bunun rutin bir prosedür olduğu yönünde oldu. Biraz tepki göstedim. Dilekçe yazmamı önerdiler. Gümrükten onaylanırsa numuneleri alabileceğimizi söylediler.

Bu işin aslı nedir. Bunlar beni çıldırtmadan biri açıklayabilirse çok sevinirim. Genel olarak numunelerin takılmaması için nasıl bir yol izlemek gerekir.

Teşekkür ederim. Herkese kolay gelsin...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey