Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Cevap: BALIK AĞI İTHALATI

Merhaba,
5608.11.20.00.00 --Hazır Balık Ağları---Sicim İp ve Halattan
Gümrük Vergisi:%8 Diğer ülkeler, %6,4 Gelişme Yolundaki Ülkeler
KKDF: Muaf
İlave Gümrük Vergisi Oranı: %20
Minimum İlave Gümrük Vergisi USD/KG :1,25
Maksimum İlave Gümrük Vergisi USD/KG:4,25
İhtisas Gümrüğü uygulaması: Halkalı, Atatürk Havalimanı Kargo, Gemlik, Mersin, İzmir, Denizli, Ankara, Kayseri, Gaziantep, İskenderun, Trakya Serbest Bölge, Avrupa Serbest Bölge, Gaziantep Havalimanı, Aksaray ve Gemlik Gümrük Müdürlüklerinden ithali yapılabilir.
Kayıt Belgesi: Bu ürünü ithal etmek isteyen ithalatçılar, gerçekleştirecekleri ithalata ilişkin bilgileri ithalattan önce Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilen ve 2010/01 sayılı Tebliğ eki EK II'deki listede gösterilen "Kayıt Merkezleri"ne kaydettireceklerdir. Kayıt merkezlerince ithal işleminin kayda alındığına dair bir "Kayıt Belgesi" düzenlenecektir. Kayda alınacak ürünlerin serbest dolaşıma girişinde gümrük beyannamelerinin tescilinde menşe ayrımı yapılmaksızın, gümrük idarelerince "Kayıt Belgesi" veya elektronik ortamdaki kaydı aranır.
Bu ürünler, bir gümrük beyannamesi kapsamında, brüt 50 kg veya daha az miktarda ithal edilecek ise kayda alma uygulamasına tabi değildir.
Risk analizi:Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü'nde Azo Boyar madde içerip içermediğinin tespiti için risk analizine tabi tutulacaktır. Risk değerlendirmesi sonucunda gerek görüşmesi halinde eşyadan numune alınarak analize tabi tutulabilecektir.

Selamlar
Samet

Alıntı:
exporter_a´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar
Plastikten mamül (sanırım misina oluyor) balık ağı ithal edeceğiz.
Sanırım gtip numarası 560811. (emin değilim)
Bu ürünün kdv, ithalat vergisi oranı ve kotaya tabi olup olmadığı konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.
Teşekkür ederim
Saygılarımla