Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Exclamation Gürcistan'dan Araba Satın Almak

İyi geceler arkadaşlar,

Ben öğrenciyim ve babam Gürcistan'da bir işe başladı. Orada çalışma süresi toplam daha 6 ay olmadı. Orada iş arkadaşı toplamda 6 ay kaldığından dolayı Gürcistan plakalı bir araç satın aldı ve sürekli gelip gitmesinden dolayı sıkıntı yaşamadan kullanıyor. Babam kendi 6 ayının dolmasından önce oradan bir araba almak istiyor bana. Malum orada arabalar çok ucuz. Bu işe girişmeden önce detaylıca araştırmak istedim ve sizin forumunuza rastladım, iyi ki de rastladım. Hukuk okuduğum için verdiğiniz diğer mesajlardaki mevzuatı okuyup anladım bazı yerler eksik kaldı ondan dolayı bu konuyu açma gereği duydum. Benim bu siteden önce araştırdığıma göre Gürcistan'dan araba almanın iki yolu var:
1- Toplamda 6 ay orada kalmak suretiyle. Bunun detayına girmeyeceğim bunu direkt olarak biliyorum.
2- (Asıl sorularım olan) Orada babamın konuştuğu bir galeri sahibine göre usul şöyleymiş:
a- Gürcistan'a gidiyorsun
b- Arabanın satışını senin adına yapıyorlar, gerekli ruhsat vs herşey çıkartılıyor.
c- Sen geri dönüyorsun arabasız
d- Onlar arabanı gümrükten gürcü bir vatandaş ile geçirip getiriyorlar
e- Sen arabanın ücretini veriyorsun
f- Gelen gürcü uçak ile geri dönüyor.
Şimdi bu yol yasal mı değil mi bunu bilmiyoruz acaba orada seni 6 ay kalmış gibi gösteriyorlar mı onu da bilmiyoruz ancak eğer öyleyse böyle bir işe girişmek istemiyoruz zaten. Yani böyle bir yol var mı 6 ay kalmaksızın bunu merak ediyorum. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Not: Vekalet ile kullanmanın mümkün olmadığını biliyorum. Bunu gayet açık bir şekilde anlayabildim.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey