Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Millileşme Prosedürü
Arkadaşlar Merhaba,

İzmir'de avukatlık yapmakla birlikte yüksek lisans tezimi 'deniz ticareti ve gümrük kanunu' konusunda yazıyorum. Tez konumun teorik bilgiden ziyade işin pratik kısmını ele alması açısından gümrükçü arkadaşların değerli bilgisine ihtiyaç duymaktayım.

Türkiye gümrük bölgesine deniz yolu ile gelen eşyan, özet beyanın verilmesinden itibaren 45 gün içerisinde gümrük işlemlerinin tamamlanmaması durumda millileşecektir.

1 - Millileşme prosedürü ne şekilde işlemektedir? 45 günün sonunda yük otomatik olarak millileşecek midir, yoksa yük sahibinin veya taşıyan şirketin gümrük idaresine 'bu yükü millileştir' anlamına gelen bir dilekçe mi vermesi gerekmektedir?

2 - Gönderilen hiç ortaya çıkmamış veya yükü almıyor ise, taşıyanın konteynerini alabilmesi için ne işlem yapması gerekir?

3 - Yük eğer 45 gün sonunda millileşiyorsa ve tasfiye işleminden sonra konteyner taşıyana geri iade ediliyorsa, taşıyan nasıl 45 günü aşan demuraj alacağı talep edebilmektedir?

4 - Taşıyanın, malın teslim alınmaması halinde yapması gerekenler nelerdir?


Bu konularda uygulamanın ne şekilde gerçekleştiğini paylaşırsanız sevinirim.

Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara şimdiden zamanlarını ve dikkatlerini ayırdıkları için teşekkür ederim.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey