Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Yurtdışından araç getirip kullanmak(Mavi Kart)
Mehaba

Merhaba eşim Avusturya doğumlu, ve Avusturya pasaportuna ve kimliğine sahip Türkiye Cumhuriyet'i vatandaşlığından özel izin ile ayrıldı yani Mavi Kart sahibidir.

TURING'ce konusmalarım sonucu araç getirip mavi karne alabileceğim söylendi, biraz meşakkatli iş farkındayım ama en azından değer.

Bunun için 3 yol mevcut anladığım kadarıyla ;
1-) Çalışacak(Sigorta Primi yatacak)
2-) Türkiye'de öğretim görecek(Açık Öğretim kabul ediliyor öy)
3-) Emekli

Benim durumum için 1 ve 2 şartlarını sağlama olasılığım var.

1. şart için kendi firmamızda sigorta primini yatırabilirim fakat ekstra bir masraf oluşturur bu seçenek mantıklı olmuyor ilk başta

Başka yerde çalıştığını düşünürsek izne ayrılmada(doğum izni vs) veya işten çıkışı verildiğinde (ÇÜNKÜ iş çalışma süresine bağlı olarak YTGGK-MAvi Karne 1 yada 2 yıllık veriliyor) bu durumda aracın ne olacağı konusunda bir açıklamaya denk gelmedim hukuki ve cezai yaptırımla karşılaşmak istemem ?

2. Şart için açık öğretim en masrafsız ve uzun soluklu olabilir diye düşünüyorum.

Teminat kısmınıda vadesiz teminat mektubu aracılığıyla halledeceğim;

Bu konu hahkkında deneyim tecrübe sahipleri yorumlarsa sevinirim, veya eksiklikleri belirtirse eklentilerle herkese faydalı bir konu olur.

Saygılarımla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey