Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart 8441 ve 8205 gümrük kodu ile ilgili acil yardım lütfen

Arkadaşlar,
Amerikadan 6-7 senedir getirttiğim bir ürün var. Masa üstü karton kesme makinası. Şimdiye kadar bu aleti 8441 gümrük kodu ile çekiyorduk şimdi gümrükçüm bunu 8205 ile çekilmesi gerektiğini söylüyor ve bunun makine değil el aleti kategorisine girdiğini söylüyor. Şimdiye kadar neden böyle çektik dediğimde bu iki kod arasında vergi açısından bir fark yoktu onun için sorun çıkmıyordu ama yeni mevzuata göre devlet 8205 e damping uygulamış ve bu aletde el aleti kategorisine girdiği için 8205 den çekilmesi lazım gelir dedi. Yani her iki arasındaki vergi farkı 19.000 TL az değil. Bu alet bir masa üstüne konularak çalışılıyor yani masa tezgah olarak kullanılıyor sadece bir makas veya matkap gibi elde tutularak iş gören bir alet değil. Bilen arkadaşlardan rica ediyorum ürün gümrükte ve bekliyor. Ben şimdi ne yapmalıyım daha önce 8441 den çekiyordum diye ısrar mı edip bu aleti bir bilirkişi kontrolüne yollama gibi bir duurm söz konusu mu. Mesela geçen aylarda kumaş getirttim ama önce numune isteyip kimyahanede test ettirip GTIP sini çıkarttım, bu aletlerde veya makinalarda bunun gibi bir işlem yapmak söz konusu olabilir mi. Eğer 8205 den çekmek zorunda klırsam tamamen zarar etmiş olacağım ve daha önce bunun olacağını bilseydim hiç ithal etmezdim zira buradan almak daha karlı olurdu.
YArdımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey