Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Kreatin ve Glutamin
kreatin, doğal bir amino asit türevidir ve enerji üretiminde etkilidir. İnsan vücudunda özellikle karaciğer ve böbreklerde üretilebilen kreatin dışarıdan da alınabilir. Günlük alınması gereken miktar kreatin monohidrat için 4 ya da 5 gramdır. Bu miktarın yiyeceklerden karşılanması çok zordur. Bu miktarın karşılanabilmesi için 1-2 kilogram kırmızı et ve balık yemek gerekecektir ki bu da sindirim, yeme, zaman ve maliyet açısından çok olumlu değildir. Kreatin vücut geliştirmeciler, dayanıklılık sporu yapanlar ve özellikle yaşlılar tarafından kullanılabilir.

Kreatin vücudun tüm hücreleri, özellikle kas hücreleri için beslenme enerjisine yardım eden ve karaciğerde üretilebilen bir azotlu organik asittir. Aktif taşıma sistemi ile kan yoluyla taşınan kreatin daha sonra beyin ve iskelet kası gibi yüksek enerji taleplerine sahip kas hücreleri tarafından kullanılır. Yaklaşık yüzde 90-95’i iskelet kasında depolanır. Yukarıda da ifade edildiği gibi vücut tarafından üretilebildiği gibi dışarıdan bazı besinlerin tüketimi ile de vücuda alınabilir.

Kreatin, vücut için ikincil bir enerji kaynağıdır. Özellikle vücudun enerji ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda kullanılır. İşte bu nedenle atletik performansı artırmak ve kasların gelişimini artıracak egzersiz yoğunluğunu geliştirmek ve hızla enerji üretimini artırmak için sporcular ve özellikle vücut geliştirme yapanlar tarafından kullanılır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve NCAA kreatin kullanımına izin vermiştir yani kreatin doping olarak kabul edilmez. Birçok profesyonel sporcu tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Kreatin vücutta kreatin fosfata dönüşen doğal bir maddedir. Kreatin fosfat isimli bir madde adenozin trifosfat (ATP) yapımına yardımcı olur. ATP kas kasılmaları için
enerji sağlar. Gençler arasında kreatin kullanımının popülerliğine rağmen, 18 yaş altındaki çocuklarda kreatin kullanımı ile ilgili yapılan çok az araştırma vardır. Genç yetişkinlerde uzun dönem kullanımı konusundaki bilgiler yetersizdir. Bu nedenle yaşı 18’in altında olanların glutamin kullanmaması gerekir.

Her şeyin aşırısı zararlıdır. Böbrek hastalığı olanlar kreatin kullanmaktan kaçınmalıdır. Önerilen dozlarda kreatin tüketmenin zararlı olduğuna dair pek bir bulgu yoktur.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey