Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: ABD'den Spor Malzemesi İthalatı YARDIM!
Yo hayır ticari amaçlı değil. Ben bir üniversitenin antrenörüyüm. Biz bunları takımımız için getirtiyoruz. Kullanmak için. Kısaca açıklamam gerekirse 7-8 sene önce getirtmiştik ilk siparişimiz 10000$ civarındaydı. Gemiyle gelmişti ve okul kendi başına gümrükten çekip getirtmişti. Daha sonra 2-3 yıl önce biz kendimiz 2500$ civarında bir siparişi gene aynı yerden UPS ile Üniversite adına istemiştik. Üniversitenin kapısına getirip bırakmışlardı. Ne gümrük için ne de başka bir şey için ücret talep etmediler.

Şimdi işler değişmiş okul için. Siparişi doğrudan alımla bir spor firmasına ihale etmek istiyorlar ancak 10000 ytl' ide geçmemesi lazımmış. Yoksa resmi gazetede ihale açılması falan gerekiyormuş. Bu durumda zaten dolar önünde ezilen 10000 ytl, firmanın karıyla iyice küçülecek.

Bizde çareyi spor malzemeleri satan bir arkadaştan rica etmekte bulduk. Onun adına Amerikadaki firmayla görüştüm. Siparişi yola çıkaracak konuma getirdim. 10000 ytl' yi geçmemesi için 7200$'ı sınır kabul ederek siparişin proforma faturasını aldım. Şimdi gümrükten çıkacak masrafları cebimizden karşılayarak maksimum malzemeyi Türkiye'ye sokarak kullanmka istiyoruz. Kimseye kar kaptırmadan ve şartları elimizden geldiğince zorlayarak.

Anlayacağınız iş başa düştü. Biraz detaylı anlattım ama her aşamasını kendimiz götürerek zaten az olan paramızı daha da azaltmak istemiyoruz. Umarım bu işi çözeriz. Yardımlarınız için teşekkürler...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey