Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: OZBEKISTANDAN CEVIZ ITHALATI


Sayın kadirk, sadece bu cümlenizle ilgili bir şeyler söylemek isterim izninizle,
"Bir başka deyişle faturanız düşük olabilir fakat ithalat esnasında vergileriniz ton başına 5,4 USD üzerinden hesaplanır."

Gözetim tebliğlerinin 4. maddesini okumanızı tavsiye ederim. Eğer fatura ve toplam kıymet beyanı gözetim tebliğinde yer alan kıymöetten düşükse kesinlikle gözetim belgesi olmadan söz konusu eşya ithal edilemez. Gümrük idaresinin beyan edilen kıymeti yükseltme gibi bir yetkisi veya kıymet tespit etmek gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Ancak satış bedeli yöntemi reddedilirse diğer kıymet tespit yöntemlerine göre tespit yapılabilir bunun prosedürleri 200/6 sayılı genelgede ve kanunun ilgili maddelerinde açıkça yazılıdır.

2. bir yol ise beyan sahiplerinin gözetim uygulamasının kapsamından çıkmak üzere bu tebliğde yazılı değerin üzerinde bir kıymet beyanını "kendilerinin" yapmasıdır. Örneğin fatura değer 2 usd ve söz konsu eşya için 5 usd /kg başına gözetim var diyelim. 3 usd yurtdışı diğer gider beyan edilerek gözetim belgesi alınamsı zorunluluğundan kurulunabilir. Ancak bunu gümrük idaresi resen yapamaz.

saygılarımla,
iyi çalışmalar
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com