Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Usb Harddisk


Alıntı:
dialoggrup´isimli üyeden Alıntı
Alıntı:
drseyf´isimli üyeden Alıntı
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bazı husuları şu şekilde izah edebilirm. Getirmey düşündüğüm ürünler ilk etapta numune amaçlı olacak. Ben vergisi çok tutacağını düşündğüm için az demiştim. O zaman söyle düzeltebilirm. Ya da açıklayabilirm. 100 tane 320 gb, 100 tane de 250 gb usb hardisk (hepsi aynı marka. Bu markaların Türkiye'de resmi satışları bulunmamaktadır. Ama bu parçanın diğer ürünleri burada satılmaktadır.) Bu ürünlerin aynı zamanda Amerika'da garantileri bulunmaktadır. Şimdi bu durumda o zaman ben sadece kad oranı olan %18'i mi ödemiş bulunacağım. Şimdiden teşekkürler.
-------------------------------------------------------------------
* numune de olsa normal ithalatta olsa %18 KDV yi ödüyorsunuz.
* ABD de ki garanti önemli değil. Türkiye de satış sonrası garanti yeterliliği aranır. Numune olduğu takdirde bu belge gerekmez.
* ürünler numune de olsa üzerlerinde CE işareti taşımak zorunda ve CE deklarasyonu olmak zorunda. Buraya geldiğinde TsE ye gidecekler.

Sayın dialoggrup
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.
Ancak bir düzeltme ve açıklama yapmakta yarar var.
100 + 100 = 200 adet ve 7 - 8 bin dolar değerinde aynı marka ve aynı tip eşya numune statüsünde gümrük tarafından kabul edilmez.

Gümrüklerde genel olarak numune yorumlaması 4458 sayılı Gümrük Kanununun 167 nci maddesinin (4), (6/a), (8/d, e), (10) uncu bentlerinde belirtilen ticari mahiyet arz etmeyen eşyalar olarak yorumlanır.