Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart İkinci el müzik aletimi gümrükten alamıyorum
Herkeze merhaba. Bu foruma attığım ilk mesaj olacak bu. Muzisyenim ve ebay aracılığıyla fedex ile New York'tan bir synthesizer getirttim. Türkiye.de bulunmayan ve hatta ebay.de bile cok zor satışa çıkartılan 80 yapımı kendine özgü orjinal sesleri barındıran özel bir müzik aleti bu.

Ve tabi ki üzerindeki 800$lık fatura ile gümrüge takıldı. Bu konuyla ilgilenmesi için bir gümrük müşaviriyle bağlantıya geçtim ve kendisine vekalet cikarttim. Topeks gümrügünden gidip cekmeyi denediler ancak kendisi bu ürünün 920710500000 karar uyarınca izne tabi olduğunu ve internetten bireyler tarafından sipariş edilen ikinci el ürünlerde Devlet Ticaret Müsteşarlığınin izni gerektiğini söyledi. Ancak izin almak için başvursak bile bunun uzun ve pahalı bir süreç olduğundan ve sonunda iznin cikmama ihtimalinin çok çok yüksek oldugundan bahsetti. Bunun üzerine ben de DTM'yi arayıp durumu izah ettim ve onlardan da aynı cevabı aldım. İkinci el elektronik ürünlerin bireyler tarafından Türkiye.ye getirtilmesi yasak! dendi...

Burada çok önemli ve sormak istedigim bir sorum var. Bu ürün Türkiye'de muadili bulunmayan, son 25 senedir yenisi üretilmeyen ve yaptıgım müzik icin son derece önemli bir cihaz. Müzisyenim bu aleti getirtebilecek bir şirketim yok ve yaptığım müzik için ona ihtiyacım var. Böylesine zor bulunan ve sanat yapmaya yarayan bir cihazin televizyon getirtmişim gibi resmi bir prosedüre dahil edilip elime geçemeyecek olması bana çok saçma geliyor.

Önümde ürünü cekebilmek için 2 hafta daha var eğer bir işlem başlatmazsam devletleştirilecek. Bu noktada ne yapmam gerekir cidden bilmiyorum? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey