Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Çinden Makina İthalatı


8456.10.00.30.00

Nükleer reaktörler, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler; bunların aksam ve parçaları
Herhangi bir maddenin aşındırılarak, lazerle, diğer ışın veya foton ışınıyla, ultrasonik, elektro -erozyon, elektro -kimyasal, elektron ışını, ionik ışın veya plazma arkı yöntemleri ile işlenmesine mahsus makina ve aletler:
- Lazerle, fotonla veya diğer ışın yöntemleri ile çalışanlar:
- - Ağaç, mantar, kemik, ebonit ve suni plastik maddeler ve benzeri sert plastik işlenmesine mahsus olanlar


İthalat 2008/9 Tebliğ gereğince; eski, kullanılmış veya yenileştirilmiş olarak 10 yaşına kadar (10 yaş dahil), İthal Edilebilir. Kullanılmış olarak ithal edilmek istenilen bu eşyaların supalan/taşıt üstü işleme tabi tutularak ithalatına izin verilmez.
Kullanılmış olan bu tür eşya ithalatı Sadece; Ankara TIR, Konya, Kayseri, Mersin, Adana, Derince, Gaziantep, Bursa, Eskişehir, İzmir TIR, Denizli, Erenköy, Ambarlı ve Trabzon gümrüklerinden yapılabilir.
Yatırım Teşvik Belgesi veya İzin ve Teşvik Belgesi kapsamında ithal edilecek eşya ile 4458 sayılı Gümrük Kanununun 168 inci maddesi hükmü kapsamında geri gelen eşyaya ilişkin gümrük işlemleri geldiği gümrük idaresinden yapılabilir.
10 yaşından büyük ve yine anılan Rejim Kararı maddesi çerçevesinde Dış Ticaret Müsteşarlığınca ithaline izin verilen eşyanın ithal işlemleri geldiği veya bulunduğu gümrük idaresinden yapılabilecektir