Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Müşavirlik Sınav Başvuru Şartı ?
Arkadaşlar,
Ben bu konuyu Müsteşarlığa kadar ilettim bilgi edinme yoluyla ancak bir cevap gelmedi.
Özetle gümrük müşavirliği sınavına girebilmek için gerekli şartlardan birisi bildiğiniz gibi bir müşavir yanında 1080 gün staj yapma şartıdır.Eğer 05.02.2000 yılından önce diğer şartlara sahipseniz ve yine 05.02.2000 yılından önce bir gümrük müşaviri yanında istenen mecburi öalışma şartını yerine getirmişseniz bu sene açılacak olan müşavirlik sınavına girebilirmiyiz.
Yani 4458 sayılı kanun ve ilgili yönetmelik maddelerine göre staj yapılacak süre belirtilmesine rağmen zaman olarak belirtilmemiş.
Ben bu sene gümrük müşavirlik sınavına başvuracağım.2000 yılından önce 4 yıllık iktisat fakültesini bitirdim.1990 yılında yardımcı karneyi aldım.1989 ila 1995 yılları arasında müşavir yanında çalıştım.
Ancak şu anki kanuna göre kimseden kesin bir cevap alamadım.bu şartlara sahip olan biri bu sene sınava başvurma hakkına sahip olamazmı?
Bu konuda görüşlerinizi beklerim.


customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey