Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Öncelikle mrb ve yardım isteği...Arkadaşlar sitenizle bugün tanıştım ve en çok bilgiyide burda buldum , birkaç sorum olacak yanıtlayabilirseniz çok sevineceğim.
Fransada çalışan bir öğretmenim ,10 gün kadar önce 2005 model(25.11.2005) bir ww touran marka araba aldım,bu arabayı görev sürem bittiğinde yurda sokmak istiyorum ,bazı soruları olacak ,cevap verirseniz mutlu olacağım:
1.Arabayı yurda sokarken hangi belgelerle başvuru yapmam gerek gümrüğe.
2.Sanırım aldığınız tarihte araba 3 yaşından büyük olmaması gerekiyormuş ,onun haricinde 3 yaşından ufak bir araba ladığınızda isterseniz o arabayı atıyorum 5 yıl sonrada yurda sokabiliyormuşsunuz,bu doğrumu?Zira arabayı 7 eylül 2007 de aldım ve 2005 model bir araba,2009 temmuzunda görevim bitecek ve döneceğim.
3. Bu arabaya 1.9 tdi ,12.500 euro verdim.Memurlarda sanırım ötv muafiyeti varmış fakat kdv ödeniyormuş bu doğrumu?Arabanın vergisi çıkarılırken atıyorum 2009 da giriş yapacağım için 4 yaşındaki bedeli üzerinden mi vergi alınacak ve bu miktar yaklaşık ne kadar olabilir?
4.Arabayı içeri sokacağım anmı işlemleri hemen başlatmalıyım,yoksa belirli bir süresi varmı işlemlere başlamak için?
Eğer yukarıdaki sorularıma cevap verebilirseniz çok mutlu olacağım,şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar....

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey