Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Garanti Dahilinde Yurtdışına Gönderilen LaptopAlıntı:
cucu´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,
umarım bu forumdan sorunuma çözüm bulabilirm.
Bana hediye olarak verilen Amerika' dan alınmış Laptopu garanti dahilinde tamir için Amerika'ya göndermem gerekmekte.Fakat göndermek istediğim kargo şirketi (fedex) bana cihazın tamir sonrasında Türkiye ye gelişinde gümrüğe takılacağını söyledi.Bu doğru mudur ?Eğer doğru ise gümrüğe " takılmak" ne demektir ? Vergi vs mi ödemek gerekiyor.Ne kadar ?
Benim anlamadığım zaten daha önce Türkiye ye giriş yapmış olan bu laptopun neden arıza sebebi ile A.B.D ye gönderilmesi ve geri yollanması sonrasında sorun çıkma ihtimali var ?Cevaplarınızıve tavsiyelerinizi beklyorum, tskler

Sanayi odası bedelsiz gümrük belgesi vermek için 620 YTL istedi

Sayın cucu
Sorunuza cevap vermeden önce,
Lütfen fevri davranarak ağzınızı bozmadan konuşunuz, mesajınızı editledim

Şimdi sorunuza gelelim ,
Sizin eşyanızın, kanuni yollardan değerlendirirsek, garanti süresi içersinde tamir edilmek üzere Geçici Çıkış beyannamesi ile yurtdışına gönderilmesi gerekir.
Mevzuatlar gereği garanti süresi içersinde tamir için Geçici Çıkış işleminin yapılması içinde gümrük sizden eşyanın garanti sözleşmesini vede eşyanın ilk gelişinde düzenlenen ithal ettiğiniz beyannameyi ister.
Bunları yerine getirmeden tamir maksatlı Geçici Çıkış işlemi yapmanız hem zordur hemde eşyanız tamir edilipte geri geldiğinde eşyanızı tekrar ithal etme olanağınız zorlaşır.

Eğer bu şekilde geçici çıkış işlemini gerçekleştirirseniz eşyanıza orda herhangi bir tamir, işçilik faturası çıkarsa eşyanız geri geldiğinde onun üzerinden gümrük sizden vergi tahsilatı yapar.

Sizin eşyanızın bedelsiz gümrük belgesi ile ilgisini kuramadım belki kasdettiğiniz şey herhalde şu olabilir.
Eğer garanti süresini aşmış bir eşyayı tamir maksadı ile yurtdışına yollamak isterseniz gümrük sizden o eşyanın TR de tamirinin mümkün olmadığına dair Sanayi odasından resmi yazı ister.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey