Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
RE: Alıcı Ülke farklı Sevk Ülkesi farklı


Alıntı:
Oktay´isimli üyeden Alıntı
Merhaba,

Alıcı ülke farklı Sevk ülkesi farklı olunca bildiğim kadarıyla ihracat evraklarında mesela EUR1 Sağlık Sertifikasına Alıcı Ülke yazılıyor. Sadece Tır karnesine Sevk üklesi yazılıyor.

Ayrıca alıcı firma önce kendi adına gümrük yaptırıp sonra kendi faturası vs. ile varış ülkesine yolluyacak.

Slm .Sizin sorduğunuz soruyu örnekle açıklamak anlamanız açısından daha kolay olacaktır sanırım.
Mesala müşteriniz almanya da yerleşik bir firma(X Gmbh.). İhracata konu olan malla ilgili tüm anlaşmaları yaptınız ama müşteriniz malları almanya nın dışında bir ülkeye mesala polanya ya sevk etmenizi istedi.Sizin mal bedeliniz Almanya dan gelecek ama siz mallarınızı Polanya ya göndereceksiniz.Bu tür ihracat sıkça yapılmaktadır.Bu nedenle endişe edilecek bir durum yok.Müşterinizin malın teslimini böyle istemesinin 2 nedeni olabilir:
1-Polanya daki firmada kendi kuruluşudur.
2-Sizden almış olduğu malı başka bir alıcaya pazarlamışdır.Neden malı almanya getırtıp oradan polanya gondermıyor dersenız .Bununda cevabı çok açıktır.Mallar Almanya gelecek gümrükleme işleri(nakliye,antrepo giderleri,ara nakliyeler vb.) yapılıp vergileri yatırılacak .Ondan sonra tekrar polanya sevk edilecek.Hem zaman hem para kaybı anlıcagınız.


Teknik olarakda açıklama yapayım
Bu durumda ihracat beyannamesinde:İthalatçı firmanın bilgilerinin yazıldığı kutucuğa önce Almanya daki Firmanın ünvan-adresi yazılır devamında da Notıfy olarakda Polanya daki firmanın ünvan-adresi yazılır.Kısaca Ticaret ülkesi ALMANYA ,Gideceği Ülke POLANYA olarak gümrükçünüz beyannamede belirtir.


Biraz uzun oldu galıba.