Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: acilllll


ön statü belgesi malı serbest bölgeye alınırken statütüsünü tespit etmene yarayan evraktır.Yani serbest bölgeye alacağın malın serbest dolaşımda olup olmadığının gümrük tarafından onaylandığı evraktır.Sbif ise kısaca ordino gibi düşünebilirsin.Depona alacağın veya depondan çıkaracağın her mal için sbif düzenlersin ve stokların buna göre hareket görür.

on statu belgesi

--------------------------------------------------------------------------------
serbest bölgeye giren malın gümrük statüsünü gösteren belgedir.
on statü belgesi; turkiye'den serbest bolgelere gonderilen esyaya iliskin olarak duzenlenen ihracat beyannamesi kapsami her turlu esyanin, serbest dolaşimda bulunup bulunmadıgının tespiti amaciyla duzenlenir.ayrica serbest bolge işlem formu ile transit olarak serbest bolgeye giris yapan ab veya 3. ulke menseli eşyaya da yine bolgeye girişi sırasinda duzenlenir.ayni belge kapsamindaki mal için statü acısından iki farkli durum soz konusu ise ayri belge duzenlenir.

on statü belgesi serbest bolgeden ab'ye ihracat sırasında atr duzenlenmesini teminen gumruk idaresine ve ilgili odaya sunulur.
Serbest bölge işlem formu, eşyanın serbest bölgede bulunduğunu ve serbest bölge içindeki hareketini gösteren ve ispatlayıcı belgedir.
__________________
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ