Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: gumruk vergısı..
Genelleştirilmiş Tercihler Sisteminden (GTS) faydalanan ülkeler menşeli eşyanın Türkiye'ye tercihli tarife ile ithal edilebilmesi için, söz konusu eşya için 2001/3485 sayılı Karar hükümleri çerçevesinde düzenlenen Form A Menşe Belgesi nin ibraz edilmesi gereklidir. Eğer ithalat yapılan ülke, GTS den yararlanmak üzere prosedürü tamamlanmayan ülkelerden birisi ise, İthalat Rejimi Kararında GTS ülkeleri için belirtilen verginin tahsil edilmesi, diğer ülkeler için uygulanan vergi ile GTS ülkeleri için uygulanan vergi arasındaki farkın da nakdi teminata bağlanması yoluyla ithalat işlemi gerçekleşir. (Yukarıdaki mevzuat 30.12.2001 tarihinden itibaren geçerlidir.)

Eşyanız Güney  kore menşeili ise ve Güney kore GTS kapsamında olmadıı için tercihli rejimden faydalanması imkanı bulunmamaktadır. Bu çerçevede eşyanızın vergi oranı 7,7 olacaktır.

Gts ile ilgili link: http://www.gumruk.gov.tr/Content.aspx?cT=0&cId=0_1_8_2

Kolay gelsin
iyi paylaşımlar

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com