Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: staj raporuAlıntı:
custom_33´isimli üyeden Alıntı
'' ben Gümrük Müşavirliğinde yaptığım için stajımı Limanda hangi prosürdürlerin işlediğini malın çekilmesi için neler yapıldığını bilmiyorum. Çünkü staj süreci boyunca limana hiç gönderilmedim veya birisi anlatmadı.
Sorsaydınız diceksiniz sordum ama kovmaktan beter ettiler. Aynı tepkiyle bi kaç kez karşılaşınca tabii insan bi daha soramıyor. Bende burdan yardım istedim. ''
demişsiniz....

Staj dosyasında veya eşyanın limandan çıkma aşamalarını sizin bilmemeniz çok büyük bir kayıp değil sadece ayrıntı..
Yani öncelik sizin Gümrük Mevzuatı olarak işleyişi araştırma yoluna gitmeniz gerekir. mesela ithalatta vergi hesaplamaları, gürmrük rejimleri ve işleyiş... süreler... cezalar.... ve bu uzarda gider..
Kısacası Gümrük mevzuatı çok büyük bir okyanus nereye gitsenız bir liman bulursunuz...
bence işin kolayına biraz kaçıyor gibisiniz...
Copy paste yapma yoluna gitmeyin bence kendiniz okuyun ve araştırın... Forumdan araştırıyorum diyebilirsiniz ama zaten sorularınızda ayrıntılı sorular sormanız biraz işi kapmış ve sadece yazma ve toparlama aşamasınna gelmiş gibisiniz.
Gümrük kanununu ve yönetmeliği gözucuyla incelediğinizde burda sorumuş olduğunuz tüm soruların cevabını bulacağınıza inanıyorum....Kanun ve Yönetmelik bilgilerine staj yaptığınız ofisten rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
bu eleştirimi yapıcı bir eleştiri olarak algılamanızı rica ederim...

Bunu bir eleştiri olarak görmüyorum sadece açıklama yapmak istedim. Eğer bilginiz varsa stajerler LTD şirketinde staj yapamıyor ben malesef LTD şirketinde stajımı yaptım ve zorda olsa okulada bunu kabul ettirdim. Staj savunmasında geçebilmem için de benim detaylı bir staj savunması hazırlamam lazım en ufak hatam okulum bir yıl daha uzamasına neden olabilir. Edindiğim bilgiler ise arkadaşların ne yapmamı söylediklerinden sonra benim internette araştırmamla oldu. Copy - Paste yapmak isteseydim şuanda okulu bitirip de çalışmaya başlayan arkadaşlarımdan staj defterini istemekle yapabilirdim. Bir ay boyunca araştırma yapmazdım. Staj yapdığım yerdende bana bilgi vericek olsalardı şuan burda yardım istemiyo olurdum staj yaptığım yerde bulunurdum.

Teşekkürü eleştiriden çok yardım etmek isteyen kişilere söylemiştim

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey