Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Amerikadan Labtop gelecek(Gümrük İşlemleri)
Anladığım kadarıyla malınızı adanaya yönlendirme konusunu halletmişsin. Fedex in Gümrük Müşavirği Şİrketine vekaletname verebilrsin... Yada Adana'da bulunan birçok Gümrük Müşavirliği şirketi var onlarlada irtibata geçip fiyat araştırması yapabilrsin...

Yalnız şunu öğrenebilirmiyim.. Yurtdışında size gelen malın Teslim şeklini biliyor musunuz?( Ex Works ,CIF, ddu,ddp vb. gibi.) Bu bilgiyi fedex ten öğrenebilirsin?

Şöyleki ; eğer getirmiş olduğunuz eşyanın teslim şekli GÜMRÜK RESMİ ÖDENMEMEİŞ OLARAK TESLİM / DELIVERED DUTY UNPAID (DDU) -adres teslimi olmuş olsaydı fedexe sadece vekaletname verirdin ve Gümrükleme Hizmet bedeli ödemene gerek kalmazdı. sadece İthalat için ödenmesi gereken vergi resim ve harçları ödeme yükümlüğülün olurdu.

GÜMRÜK RESMİ ÖDENMEMEİŞ OLARAK TESLİM / DELIVERED DUTY UNPAID (DDU)
Bu terim ile satıcının teslim yükümlülüğü, malların ithal ülkesinde, belirlenen yerde emre hazır tutulması ile sona erer. Satıcı, malların o noktaya kadar taşınması ve gümrük formalitelerinin yerine getirilmesi ile ilgili riziko ve giderleri üstlenmek durumundadır (İthalat için ödenmesi gereken vergi resim ve harçlar hariç).
Alıcı malların zamanında ithal için gümrükten çekilmemesinden kaynaklanan ek gider ve rizikoları üstlenmek durumundadır.
Eğer taraflar satıcının gümrük formalitelerini yerine getirip bundan doğabilecek gider ve rizikoları üstlenmesini istiyorlarsa bunu, bu etkiyi yaratacak sözcükler ekleyerek kesinleştirmelidirler.
Eğer taraflar satıcının yükümlülüklerine malların ithali için gerekli bazı giderleri eklemek istiyorlarsa (KDV gibi) bunu, bu etkiyi yaratacak sözcükler ekliyerek kesinleştirmelidirler. Bu terim taşıma şeklinden bağımsız olarak kullanılabilir.


veya

M) GÜMRÜK RESMİ ÖDENMİŞ OLARAK TESLİM / DELIVERED DUTY PAID (DDP)
Bu terim ile satıcının teslim yükümlülüğü, malların ithal ülkesinde belirlenen yerde emre hazır tutulması ile sona erer. Satıcı, malların o noktaya kadar taşınması, ithal gümrüğünden geçirilmesi için gerekli vergi, resim ve diğer harçlar dahil olmak üzere riziko ve giderleri üstlenmek durumundadır

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey