Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Avrupa ya ihracat


Merhaba,

İster Avrupa Birliğine olsun , İster EFTA ülkelerine olsun isterse , Uzak doğu ve Orta asya ülkelerine olsun,yapacağınız ihracat işlemleri ile ilgili temel prosüdür aynı olup , yalnızca bazı mevzuat farklılıkları vardır.

İhracatçı olabilmek için;

Faaliyet alanınız itibariyle İhracatçı Birliklerine Üye olmanız gerekmekte olup ; Arkadaşlarının yukarıda da belirtiği üzere Giriş aidatı (200.-YTL) ve her ihracat işlemlerinde , İhracatçı birliğine (Bedelli İhracatlarda) tarafından tasdik ettirdiğiniz her bir beyannamenin FOB Kıymeti üzerinden %01 (Binde 1) oranında nispi aidat ödemeniz gerekmektedir.

Ayrıca ,

Teslim şekline göre Nakliye ve Sigorta masrafları sizin cebinizden çıkmayabilir, Bu tamamen sizin Alıcı firma ile yapacağınız anlaşmalara bağlı (FOB teslim , CIF teslim vs.)

Gümrük Kanunu Gümrük işlemlerinizin şirketi temsil eden kişilerce yapılmasına olanak tanıyor. Şirket evraklarınızın ile ilgili Gümrük İdaresine gidin , Bilge Kullanıcı Kodu ve şifresi alın ,İhracat Beyannamelerinizi kendinizde yapabilir,Gümrük Müşavirliği masraflarıda ödemezsiniz.

Beyannamenin Noter veya YMM tasdiğine gelince , Zaten sizde bir asıl nüsha olacak,işlemlerinizi bununla yapabilirsiniz.Eğer eşyaları imalatçı veya tedarikçi firmadan ihraç kayıtlı almış iseniz , söz konusu firmanın Vergi Dairesinde işlemleri için bu firmaya Noter tasdikli veya YMM onaylı bir suretini vermeniz gerekecektir.