Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart MAHREC IADE HK.Merhabalar;

Bir konu ile ilgili sizin bilgilerinize ihtiyacımız olacak.Bizimle paylaşırsanız sevinirim.
Konu hakkında bilgi sahibi olmanız ve daha sağlıklı bilgi verebilmeniz açısından konuyu şu şekilde özetliyim.

Uzakdoğudan Izmir limanına kontyenerler geliyor. Hattın konşimentosunda alıcı direk müşteri olarak gözükmekte ve bu alıcı 3 aydan beri bu yükü çekmemiştir.
Shipper(gönderici) acentamın bir arkadası olduğu için ondan yardımcı olmasını istemiştir.
Göndericinin sölediği üzere : Alıcı mal değerinin %10 unu ödemiş(sanırım baştan kapora gibi olabilir) , şu an ise malı çekmeyip, malların tasfiyeye kalıp açık artırmada ucuza satın almak istiyor. Yani anlaşılıyor ki, bu yüklerin ne in-transiti için ne de mahrec iadesi için yardımcı olmayacaktır.

Gönderici bu konteynerları başka ülkeye satmayı düşünmekte, in-transit yapılmasını istemektedir.
Şimdi cevabını öğrenmek istediğim birkaç sorum olacak.
aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

1- Öncelikle bu konteynerlerin in-transit olarak baska bir ülkeye gönderilmesinde ya da mahreç iade olarak geri gönderilmesinde 45 günlük millileşme süresinin dolması bir problem teşkil eder mi?
2-Konşimentoda direk müşterinin gözükmesi ve bu müşterinin yardım etmeye niyetinin olmaması,(malı ucuza kapatma düşüncesi) sebebiyle, Biz bu yükü nasıl gönderebiliriz,
a)Yükün in-transit olması için :ana konşimento in-transit olarak düzeltilse, o hattın in-transit olarakl gidecek ülkelere servisi olmadığından,bu şekilde gösterilemesi zor gibi, Çözüm yolu bulamadım açıkçası.Ve baska bir armator ile gönderilecek ise limanda konteynerdan kontyenera yüklenmesi nasıl olacak.
b)mahreç iade olamsı için : Yükleyici armatore basvurup konşimentodaki alıcıyı değiştirebilirmi,çünkü geleli 3 ay oldu.değiştirir ise alıcı olarak bizim firmayı(forwarder firmasıyız) göstermesi gerekiyor sanırım bu işlemleri yapabilmemiz için. Başka hangi evraklar gerekiyor, Göndericin temin etmesi gereken, ve bizim burda yapmamız gereken.
3- Bu konteynerların tasviye listesine alınıp alınmadığını nasıl öğrenebiliriz.armatore sordum fakat herhangibir bilgi veremem dedi çünkü konşimentoda bizim ismimiz hiçbir şekilde gözükmediği için bir bakıma da haklı tabi. Eğer satış listesine konmuş ise, bu konteynerları geri almamızın bir yolu var mıdır?

Kusura bakmayın bayağ uzun oldu ama, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.İlgileriniz için çok teşekkürler.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey