Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: islak mendil için nonwoven

Alıntı:
hasmet.deniz´isimli üyeden Alıntı
değerli arkadaşlar,

biz yapmış olduğumuz ıslak mendillerin %50 sinden fazlasını ihraç etmekteyiz.Çinden bu ürünün hammaddesi olan nonwoven bezi ithal etsek nasıl bir  yol izlemeliyiz. yaptığımız malın ihraç kaydı ile ithalatı için bir teşvik varmıdır. bu ürün sanırım kotaya ve özel izne dahil olan tekstil malzemesi olarak sınıflandırılıyor. 56039290 bir kodu var ama gelecek olan mal aynı zamanda kozmetik malzemesi olarak kullanıldığı için ve max 30 cms eninde rulolar halinde amabalajlandığı için ve içersinde %50 oranında selüloz elyaf içerdiği için tekstilden farklı olarak düşünülebilir ve kozmetik hammaddesi olarak ithal edilebilir mi? yani bizim bulmuş olduğumuz Gttip kodu farklı olabilir ve farklı şartlar geçerli olabilir mi?

Bahsettiğiniz tarife pozisyonu (5603) Dokunmamış mensucat olarak geçer ve tekstil ürünü olarak sınıflandırılır.diğer ismi piyasada tela diye bilinir. ve tekstilde tela olarak kullanılması yanında temizlik bezi (vileda gibi) , filtre , torba veya elbise kılıfı vs.vs. gibi hemen hemen heryerde kullanılan bir üründür.en kalın hali arabalardaki tavan döşemesine yer halısına kadar gider. ve GTİP kesinlikle doğrudur.

Kozmetik ürününlerinde sınıflanması için sabun , kolonya , parfüm veya başka bir kimyevi madde ile el vücut temizliğinde kullanılacak şekilde olması gereklidir ki o zamanda ithalatında karşınıza sağlık bakanlığı kozmetik ürün ve üretici bildirim formu çıkar ve KDV de % 18 e çıkar.

KGMYK arkadaşımızın söylediği de doğrudur.
İhraç ettiğiniz ürünlerde hammadde girdisi olarak kullanıyorsanız , Dahilde İşleme Rejiminden faydalanabilirsiniz