Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: YURTDIŞINDAN  OYUN KONSOLU İTHALATI
Cihan,

1.BEN XBOX360 VEYA PS3 İTHAL ETMEK İSTİYORUM BUNU ÇİNDEN BİR FİRMADAN MI YOKSA E-BAY GİBİ BİR ALIŞVERİŞ SİTESİNDEN Mİ ALMALIYIM?

1 Adet ile sınırlı getireceksen , E-BAy'dan alabilirsin.Değeri ne kadar bilmiyorum ama , 100.-EUR'nun üzerinde olduğu için vergilerini ödemek zorunda kalacaksın.

2.BU MALLARI POSTA GUMRUGUNE Mİ YOKSA ESENBOGAYA MI GETİRTMEM DAHA YARARLI OLUR.

Bence Posta gümrüğüne getirttir.Esenboğa Gümrük Müdürlüğündeki memurların durumu belli.

3.BU EŞYALARI KENDİ ŞİRKETİMİZ ADINA MI YOKSA KENDİ ADIMA Mİ GETİRTMELİYİM

Kerndi adına getirttir ki şahsi kullanım için olduğu belli olsun .Şirket adına getirtirsen bir sürü prosüdürle uğraşmak zorunda kalırsın.

4.BU EŞYALARIN YURT DISINDAN BEDELİNİ DUSUK GOSTERMEMİZ MUMKUNMUDUR HEDİYELİK VEYA NUMUNE YAZDIRMALIMIYIM

Şimdi , Bedelini düşük göstersem mi derken , sen gerçek fiyatını bu adamlara ödeyeceksin ve karşılığında sana fatura ile gönderecekler , eşyanın kıymeti gerek posta yolu ile gelsin gerekse hızlı kargo taşımacılıyla gelsin (DHL-TNT vs.) Deklere veya konşimentolarda mutlaka yazar.

Neyse ,

Şimdi senin yapacağın , şiparişini ver , Mal faturası ile birlikte eşyanı posta gümrük müdürlüğüne iste. Malzemen geldiği zaman posta gümrük müdürlüğüne git ve, HER VATANDAŞIN YAPMASI GEREKENİ YAP,

%18 KDV'ni
%20 ÖTV'ni öde ve oyun konsolunu teslim al.

Bu arada eşyan Garanti belgesine tabii , ama İl Sanayi Müdürlüklerinden muafiyet yazısı alabilirsin.

Hayırlı olsun.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey