Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Uzman SorusuArkadaşlar merhaba, İthalat yapmak isteyenler için en önemli konu sanırım maliyet hesaplamak. Benim gibi bu işe yeni bulaşanlar için bu maliyetleri ve kalemleri hesaplamakta ve anlamakta büyük zorluk eminimki. Her hangi bir malı yurt içine sokarken oluşucak maliyet kalemleri ve bunların açıklmalarını bilgi sahibi kişilerden bizimle paylaşmalarını rica ediyorum. Bu konuyla ilgii benzer sorular daha önce forumda yer almış fakat daha genel, herkesin yararlanacağı kılavız olması açısından bunu bir örnekle açıklarsanız sanırım hepimizin duasını alıcaksınız.
Bunu aşağıdaki gibi bir örnekle açıklamanız mümkünmüdür?
(Verdiğim donelerde herhangi bir eksik yada anlaşılmayan bir taraf var ise kendi donelerinizlede yardımcı olabiirsiniz ben sadece bir ithalat hikayesi yaratıp maliyeti nasıl hesaplanır ortaya çıkarmak isitiyorum.)

Şimdiden emeğinize ve anlaıyışınıza teşekkürler.

Taylandan deniz yolu ile toplamda 25 000 $ fatura tutarı olan ve karşı tarafla CIF anlaşılmış bir gönderi.
İthalatında her hangi bir engel olmayan bu malın GTİP nosu 4901.91.00.10.11,
gümrük vergi oranı da %25 diyelim, gönderi de yaklaşık 100 kg civarında, boyutlarıda 100 x 100 x 100 cm , ödeme de satıcıya peşin yapılmış olsun.
Güncel harç ve pul oranları ardiye, gümrük firması masrafları vs fiyatlarınıda içine katmak suretiyle
bu bilgiler ışığına bu ithalatın maliyet kalemleri ne olur?

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey