Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Amerika'dan Satranç Seti Satın Alımı
Bu kapsamdaki gümrük işlemlerinde Kargo ücreti itibare alınmaz.Gerçek kıymeti 100 Euroya kadar olan eşyanın gümrüğü yoktur.Yani gerçek kıymeti 100 Euroya kadar olan eşya için gümrükte sorun çıkmaz.Ancak eşyanın ticari miktar ve mahiyette olmaması gerekiyor.Örneğin kıymeti 100 euro olsa bile 1000 Adet Kalem getirilmiş ise burada görüleceği üzere eşyanın miktarı ticari mahiyet arzetmektedir ve bu eşyaya gümrük muafiyeti uygulanmaz.

Gümrük İdareleri burada iki konuya dikkat ederler;

1-Eşyanın kıymeti gerçekten 100 Euro mu? Yoksa daha fazla mı? Acaba getiren kişi sırf gümrük vergisinden yırtmak için mahsustan eşyanın kıymetini faturasında yada fişinde 100 Euro veya altında düşük olarak göstermiş olabilir mi?Bunu araştırarak eşyanın emsal kıymetini de göz önünde bulundurarak gerçek kıymetini tespit eder.

2-Eşyanın kıymeti 100 Euro veya altında dahi olsa miktar itibariyle ticari mahiyet arzediyor mu? Etmiyor mu?

Bu hususlara bakar.

Bu arada siz eşyanızın değerinin 99 Dolar olduğunu söylüyorsunuz Şimdi yukarıda yaptığım açıklamaları göz önünde bulundurarak İnternet sitesinden 99 Dolar değil,100 Euro değerinde yeterki hakikaten değeri   100 Euro olan eşyayı gümrük vergisinden muafen getirebilirsiniz.Sorun çıkmaz.

Bakın size şahit olduğum yaşanan bir olayı anlatacağım;

Vatandaşın biri İnternet sitesinden gerçek kıymeti 260 Euro olan eşya siparişi veriyor ve Satıcıya diyor ki,sizden ricam lütfen eşyanın faturasında kıymetini 100 Euro olarak gösterin.Satıcı neden diye soruyor.Bizim akıllı,ya 100 Eoru olarak gösterirseniz Türkiyede gümrüksüz olarak alacağım bu eşyayı diyor.Eğer 260 Euro olarak gösterirseniz gümrükte vergi ödemek zorunda kalacağım diyor.Neyse satıcı problem değil diyor ve bizim sivri zekanın istediği gibi gerçekte kıymeti 260 Euro olan eşyayı faturasında 100 Euro gösterek hızlı kargo firmasıyla gönderiyor.Bizim ki kendinden emin bir şekilde gümrüğe eşyasını teslim almaya geliyor.Güya 100 Euro gösterdiği için gümrük ödemeden eşyasını teslim alacağını sanıyor.Faturayı Gümrük Muayene Memuruna gösteriyor ve Gümrük Muayene Memuru hemen İnternet sitesini açıp oradan eşyanın hemen karşısında yazan fiyatına bakıyor 260 Euro olduğunu görüyor ve bizim akıllıya bu eşyayı hemen geri iade et aslında sana iyi bir ceza kesmemiz gerekiyor ama hadi neyse ilk yaptığın için eşyayı geri iade et ve buradan da hemen toz ol diyor.

İşte hiç kimseler böyle şeylere yeltenmesin.Gümrükler artık her şeyin farkında ve her şeyi biliyorlar.Zaten herkes vatandaşlık numarası ile işlem yaptığı için tespit etmekte çok kolay oluyor.Gümrükleri atlatma dönemi artık çok gerilerde kaldı.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey