Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart yurtdışı bağlantılı oto ithalatıİyi günler. İstanbulda yaşıyorum ve Almanyada yaşayan babam ve amcamların orda kurdukları oto galeri işini istanbulda da küçük bir işletme açarak devam ettirmek istiyoruz. Kısacası Almanyadaki galeride bulunan 1300-3000cc arası dizel ve en fazla 3 yaşındaki arabaları getirip satmak istiyoruz. Bu konuyla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum.

1. Biz araçları orda çok ucuza satın almış olsak bile gümrükteki değeri neye göre hesaplanır?( Örneğin; babama ait 1.9dizel 2006 model AUDI A4 aracı 8000 euro'ya almış olsa bile gümrükteki hesaplama burdakine göre (20.000 euro) mi hesaplanır? Ve tüm vergi ve giderleri neye göre hesaplanır? (Bu sorudaki hesaplamarı diğer formlarda okudum ama hepsi bedelsiz ithalat adı altında yazılı olduğu için emin olamadım ayrıca CIF değeri nedir anlamadım, bulamadım)

2. Araçları buraya getirecek olan kişinin Almanya vatandaşı olması mı çifte vatandaş mı olması bizim için uygundur?

3.Ben T.C vatandaşı olarak kendi adıma sürekli olarak satın alıp satabilirmiyim yoksa bir sınır var mı? Ya da bir şirket adına sürekli yapılabilir mi?

4. Araçların girişleri tamamlandığında trafiğe çıkış tarihinin yeni olması dışında aracın yurt dışı ithali olduğu ruhsatında yada satış esnasında herhangi bir kamu dairesinde belirtilir mi?

5.Bir aracın tüm belgeleri hazır hale geldikten sonra aracın tr plakasını alıp trafiğe çıkması ne kadar zaman alır?

6.Hasarlı araçlarları (yürüyecek vaziyette ) da getirebilirmiyiz?

7. Son olarak, sizece yurt dışından buraya araç getirip satmak ne kadar karlı veya ne kadar zehmetli bir iştir?

Çok teşekkür ederim ilginize..

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey