Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: dropshipping
Alıntı:
gnome´isimli üyeden Alıntı
Sözlük anlamının ötesinde yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Galiba ben soruyu doğru soramadım.Dropshipping yapılan internet sitelerini bir süredir incelemekteyim.Bu işin yapılabilirliği konusunda araştırma yaptığımda tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım.Kaynak gösterebilir veya siz önbilgi verebilirmisiniz acaba ?

Teşekkürler

Aşağıdaki bilgileri İnceleyiniz. Bilgi alıntıdır.

Dropshipping sistemi rehberi
Yurtdışına ebay üzerinden veya kendi sayfanızdan satış yapmak için yurtdışında yaşamanız gerekmiyor. İnternet sayesinde artık dünyanın neresinde olursanız olun kilometrelerce uzaktaki bir müşteriye satış yapabilirsiniz. Bunun en kolay yolu ise dropshipping yöntemi.. Bildirgec okurlarının böyle bir konuyla ilgileneceğini düşündüğüm için bu satış yöntemi hakkında kendi tecrübelerimi de ekleyerek bir yazı yazmak istedim. Umarım beğenirsiniz ve sizin için faydalı olur…
Ülkemizde dropshipping kavramının varlığından haberdar olanlar çok az olsa da yurtdışında dropshipping sayesinde ev ofislerinde tam zamanlı çalışan hatta onlarca insan istihdam eden kişilerin sayısı gittikçe artıyor.
Dilimizde tam olarak dropshipping’i karşılayacak bir kelimeyi bulmak çok zor. Dropshipping sistemi elinizde stok tutmadan, hatta ürünü görmeden satış yapabilmenizi sağlıyor.
Dropshipping sistemi nedir?
Bu satış yönteminde ürün toptancıları satıcı için herşeyi yapıyor. Misal, siz bir satıcısınız, ücretsiz veya ücretli olarak toptan ürün sağlayan firmanın veritabanına erişiyor ve stoklarındaki tüm ürünlerin resim ve bilgilerini toptan fiyatlarının yanında tavsiye edilen satış fiyatlarıyla birlikte stok durumlarını görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken ebay veya herhangi bir açıkarttırma sayfasında toptancıda bulunan ürünleri listelemek veya alışveriş sayfanıza ürünleri girmek ardından satışları beklemek.
Satıştan sonra...
Diyelim ki toptan fiyatı 100$ olan bir ürünü 120$’a sattınız. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey sattığınız ürünü toptancınızın sayfasından satın almak, 100$’lık toptan fiyatını toptancıya ödemek ve müşterinizin adresini teslimat adresi olarak girmek. Toptancı satılan ürünü sizin adınıza müşteriye yolluyor ve size müşterinize iletmeniz için gönderim yaptığı firmanın internet sayfasından teslimat durumunun kontrol edilebildiği kodu gönderiyor. (bu hemen hemen tüm kargo firmalarında var nasıl olsa). Bu şekilde siz sattığınız ürünün paketlemesi, gönderimi veya depolamasıyla uğraşmadan hatta ürünü görmeden satışınızı yapıp kârınızı almış oluyorsunuz.
Dropshipping yöntemiyle satış yapanlar kendi sayfalarını kurmaktan çok ebay’den satış yapmayı tercih ediyor. Bu tarz toptancıların en iyi müşterilerinın ebay satıcıları olduğu söylenebilir.
Avantajları
• Hiç para harcamadan veya çok az bir parayla başlayabilirsiniz (listeleme ücretleri, üyelik ücretleri veya kendi sayfanızı kurmak için yapacağınız harcama vs)
• Ürün satılmadan veya müşteri size parayı ödemeden cebinizden para çıkmaz
• Depoya ihtiyacınız yok
• Siparişleri göndermekle uğraşmazsınız
• Ürünleri satıldığı gibi sipariş ederek müşterinize gönderebilirsiniz
• Tek bir toptancıya bağlı kalmak zorunda değilsiniz, birden fazla toptancıyla anlaşıp ürün çeşitliliğinizi arttırabilirsiniz
Dezavantajları
• Bir başkasına güvenmek zorundasınız
• Envanter yönetimini yapamazsınız
• Ürünün stok durumu problem çıkarabilir
Nelere dikkat etmeli…
• Google’da dropshipping diye bir arama yaparsınız bir çok kaynakla karşılaşabileceğiniz gibi yüzlerce de dropshipping firmasıyla karşılaşırsınız. Ancak bu tarz toptancılarla iş yaparken dikkatli olmanızı öneriyorum.
• Satış sözleşmelerini okumalı ve forum sayfalarında firma üzerine biraz araştırma yapmalısınız.
• Dikkat etmeniz gereken diğer noktalar da sayfalarında SSL kullanıp kullanmadıkları, tercihen BBB (Better Business Bureau) sertifikalarının olması…
• Ayrıca firmanın kestiği gönderim ücretlerini ve vergileri de göz önünde bulundurarak ürünlerinizi fiyatlandırmanız gerekecektir. Dropshipping ile ilk satış deneyimimde planladığım %10’luk kârım vergi ve gönderime gittiği için buna özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
• Sorunlu ürünler nedeniyle çıkacak problemlere karşın firmanın iade ve garanti şartlarını iyice gözden geçirin
• Bir ürünü satmaya kalkışmadan önce toptancının sayfasından stok durumunu kontrol edin, gerekirse firmayla irtibata geçin.
• Bu işi en iyi şekilde yapan firmaların çoğu masrafları karşılamak amacıyla üyelik ücreti almakta, bazıları ise ücretsiz üyelik veriyor. Dolandırıcıların kurbanı olmamak için önünüze gelen firmanın veritabanı için ücret ödemeyin ve önceden firmayı internetten araştırın.
• İnternet sayfasında herhangi bir iletişim bilgisi, firma bilgisi, telefon numarası gibi bilgiler bulunmayan sayfalardan uzak durun.
Piyasayı araştırın
İlk yapmanız gereken aslında piyasa araştırması, en çok hangi ürünler satıyor ve fiyatları nedir, rekabet durumu nedir? Toptancının size verdiği “en uygun” fiyatları öncelikle araştırın daha sonra fiyatın “en uygun” olup olmadığına karar verin. Benim tavsiyem %40 kârın altında satış için uğraşmayın.
Ürünle ilgili sorun veya iade durumunda….
Müşteri ürünün toptancıdan geldiğini bilmiyor. Ürünü satan sizsiniz. Müşteri ürün için parayı size ödedi ve toptancıdan gönderilmiş olması müşterinin çok da umrunda değil. Ürünle ilgili müşterinizin tüm sorunlarında muhattabı sizsiniz..Satıştaki tüm sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın…
Para kazanabilir misiniz?
Ebay’de satılan ürünlerin sayısı para kazanabileceğinizin bir kanıtı. Ebay üzerinden her gün binlerce ürün el değiştiriyor ve bu ürünlerin neler olduğunu söylememe bile gerek yok. Gazete haberlerinde sürekli ebay’de satışa sunulan absürd ürünleri görüyorsunuz.
Yaklaşık 3 sene önce yabancı bir kaynakta okuduğum ebay’le ilgili bir haberde yer alan rakamları çok ilgimi çektiği için bir dosyaya kaydetmiştim ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
• Her gün ebay’de 69 milyon kullanıcı 59 milyon $ harcıyor.
• Çoğu ebay satıcısı işini evden yürütüyor ve sayfa üzerinde porselen bebeklerden Elvis Presley’in bir tutam saçına, $100.000’lık Mercedes arabadan 5 milyon $’lık yazlık evlere kadar ürün satışları yapılıyor.
• Her günün her dakikası 150 yeni ürün satış için listeleniyor ve yine her dakika ürünler 500 teklif alıyor ve yine her dakika 7 kullanıcı ebay’e üye oluyor.
• Anlık olarak ebay’de 18.000 kategoride toplam 12 milyon açıkarttırma bulunuyor
• Her gün 2 milyon adet yeni ürün satışa sunuluyor
• Ebay’de her yıl bilardo masaları satarak 5 milyon $’lık satış yapan bir firma bulunuyor. Bu firma ebay üzerinden yaptığı işlerin çok kârlı olması nedeniyle satış yaptıkları mağazayı kapatmış bulunuyor.
Şimdi diyebilirsiniz, 3 sene önce böyleyse şu an nasıldır acaba, çok fazla rekabet vardır. Ancak unutmayın ki, sistemde satıcı ve satışı yapılan ürün sayısı arttığı gibi alıcıların sayısı da artıyor. Hatta tüm satıcıların potansiyel bir müşteri olduğu düşünülürse ebay’in bir satıcı için mükemmel bir satış ortamı olduğu söylenebilir.
Ancak ebay’de yaptığınız işi gerçek bir iş olarak ciddiye almadığınız takdirde para kazanmanız neredeyse imkansız. Hatta kazandığınızdan çok fazla para kaybedeceğiniz garanti. Zaman kaybı ise daha büyük bir kayıp.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey