Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart Posta Yoluyla İthalat
Merhaba,

Posta yoluyla, Çek Cumhuriyeti'nde üretilen Avrupa menşeili bir firmaya ait plastik maketleri internet yoluyla satmak üzere Türkiye'ye getirtmek istiyorum. Tahminim ayda 300-350 Euro civarı ürün (maliyet+kargo)getirtebileceğim yolunda. Bunun için kayıtlı bir ithalatçı olmam gerekir mi? Yoksa birey olarak elimi kolumu sallayarak getirtebilir miyim? Bunlar gelip gümrükte takıldığında beni ne gibi işlemler bekleyecek? Okuduğum bir mevzuatta 1500 Euro altındaki eşya için %10 sabit vergi kesileceği yazıyordu. Bunun üzerine damga pulu, ÖTV, şu bu derken başka ücretler de ekleyecekler mi?

Bir de posta yoluyla gelen eşyanın değeri 100 Euro'nun altındaysa vergilerden muaf olduğunu okumuştum. Bulabildiğim yönetmeliklerde bunun hangi süre zarfında geçerli olacağı yazmıyordu. Bu şekilde ayda 2-3 paket getirirsem muaf olur muyum? Yoksa bunun bir sınırı var mı?

Teşekkürler!

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey