Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Japonya'dan Araba getirme
Alıntı:
omerfarukzorlu´isimli üyeden Alıntı
Sayin Serhat bey
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Aslinda ben de soldan direksiyonlu almak istiyorum, fakat burada satilan soldan direksiyonlu arabalarin hepsi ithal oldugu icin cok da fazla avantaj getirmiyo. Burda soyle bir soru sorabilir miyim? Burda sagdan direksiyonlu Turkiyede hic olmayan bir model alsam, bunun fiyatlandirmasi neye gore olacak? Burda sagdan direksiyonlu arabalar yerli oldugu icin oldukca ucuz hatta bedava bile bulunabilir (3 yasindan kucuk tabii ki). Herhangi bir arabanin CIF fiyatlandirmasini nasil ogrenebiliriz? Hazir bir liste var mi?
Otomobil ithalatı yapılan gümrüklerde araçların kıymetleri mevcuttur.Şayet gümrükte kıymeti mevcut olmayan bir araç söz konusu olduğunda,gümrük idaresi  o aracın Türkiye Mümemessilinden/distribötüründen kıymetini sorarak tespit eder.Eğer ki o aracın Türkiyede mümessili de yoksa o zaman gümrük idaresi kendi bünyesinde en az 3 kişiden oluşan bir heyet kurarak bu heyet tarafından araca kıymet konulur.

Ayrıca araç getirilip gümrüğe teslim edilmeyinceye kadar hiç kimse size bu aşamada aracın cif kıymeti veya vergileri konusunda bir şey söyleyemez.Çünkü vergiler aracın aksesuarlarına göre dahi değişiklik göstermektedir.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey