Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Japonya'dan Araba getirme


Alıntı:
SERHAT´isimli üyeden Alıntı
Alıntı:
omerfarukzorlu´isimli üyeden Alıntı
Merhaba Sayin gumruk uzmanlari
Forumda yurtdisindan arac getirme ile ilgili yazilarin buyuk kismini okudum. Fakat CIF degerinin tam olarak ne oldugu ve daha onemlisi nasil ve neye gore hesaplanidigini anlayamadim (eger forumda daha once yazilip da ben okumamissam ozur dilerim). Asagidaki sorularin cevabini ariyorum.
.CIF degeri nasil hesaplanir?
    -Arabanin faturasinda yazan fiyat midir?
    -Turkiyedeki satis fiyati midir? Eger oyleyse zaten o fiyatlara KDV+OTV ve her turlu uc harfli vergi ekleniyor.
    -Arabayi alirkenki faturadaki fiyat midir?
    Eger uzmanlarin kendi tecrubelerine gore fiyatlandirmasi varsa, hangi kriterler goz onunde bulundurulmaktadir?
Yardimci olacaklara simdiden  tesekkur ederim

1-CİF: Mal bedeli,Navlun,Sigorta demektir.
2- Eşyanın gerçek satış bedeli esas alınarak bu üç usuru da içinde barındırması halinde fatura bedeli o günkü Merkez Bankasının döviz satış kuru ile çarpılarak CİF Kıymeti bulunur.Şayet faturanız sadece malın bedelini içeriyorsa ve Navlun(nakliye ücreti)Makbuzu ve Sigorta Poliçesi var ise bu belgeler esas alınarak,şayet Navlun Makbuzu ve Sigorta Poliçesi yok ise %10 Navlun,%3 emsal Sigorta eklenerek CİF kıymet hesaplanır.
3-Aracın kıymeti Türkiye deki satış fiyatı değildir.Yurt dışındaki satıcının belirlediği gerçek satış bedelidir.
4-Faturadaki kıymet gerçek satış bedelini yansıtıyorsa gümrükler bunu itibare alır.Ancak gümrüklerin asli görevlerinden biri eşyanın gerçek kıymetini tespit etmektir.

5-Şayet gümrükler faturadaki kıymete bağlı kalırlarsa ne olur biliyormusunuz? Vergi kaçakçılığı alıp başını gider.Nasıl mı? Şöyle, o zaman herkes  daha az vergi ödemek için faturada kıymeti düşük gösterir.Düşük kıymet demek,düşük vergi ödemek demektir.Bu yüzden gümrükler fatura bedeline bağlı kalmazlar.Gerçek kıymetini araştırır ve bulurlar bunun üzerinden işlem yaparlar.Çünkü satıcı,alıcının isteği üzerine faturada düşük kıymet gösterebilmektedir.Ya da bu olaylarda çifte fatura kullanılanılabilmektedir.Faturanın biri eşyanın gerçek satış bedeline aittir.Diğeri ise gerçek olmayan düşük kıymetli faturadır.Bunda amaç gümrükte az vergi ödemek içindir.Ancak gümrükler bu durumun farkında oldukları için artık kül yutmuyorlar.

6-Araç getiririlip gümrüğe teslim edilmeyinceye kadar Cif kıymeti ne tutar,vergisi ne tutar gibi bir arayış içine girmek boşunadır.Bu konuda size şimdiden bilgi veren olsa dahi gümrüğe geldiğinizde ne kadar yanılmış olduğunuzu o zaman anlarsınız.Çünkü nakliye ücreti ne kadar olacaktır.Sigorta poliçesi ne kadar olacaktır,Malın gerçek kıymeti nedir, bunlar bir yana vergiler aracın aksesuarlarına göre dahi değişebilmektedir.Örneğin deri koltuklu bir araba veya otomatik vitesli bir arabayla normal bir arabanın vergileri elbetteki aynı olmayacaktır.Bu yüzden şimdiden bu aşamada aracın CİF Kıymeti ve vergileri konusunda arayış içine girmeyiniz.Bunlar size benden bir dost tavsiyesi olsun.