Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Endüstriyel Kamera


Alıntı:
redmoon´isimli üyeden Alıntı
Yurt dışından kredi kartı ve mail yazışması ile Bir endüstriyel Kamera aldım ve şu anda Almanya'da arkadaşımın evine sevk ettirdim, emaneten arkadaşta duruyor.
Fatura da eğer ürünle gönderilmişse abimin adına ve değeri 500 euro dur. (800 YTL kredi kartından çekilmiş) bu ürünü Türkiye ye kargo ile göndertsem % 10 maktu bedel ödeyecem.

Fakat bu cihazı ben şahsi olarak bir teknolojik icat için kullanıcam ve sanayi bakanlığına bir dilekçe yazıp bu ürün ticari amaçlı değildir ve şahsi olarak projemde kullanıcam ve satmayacam diye dilekçe yazılarak gümrükten muaf tutulduğunu duydum. Bu doğrumudur ve prosedür nasıl gerçekleştirilebilir?
Ayrıca yurt dışından getirilen kameralar için yeni düzenlemeler ile ÖTV alındığı doğrumudur? kamera için % 10 maktu vergi dışında extra bir vergi çıkar mı?
Eğer bir tanıdık bulup yolcu beraberinde getirtirsem, yolcu beraberinde getirilebilen ve gümrüğe tabi olmayan zati eşya olarak gümrükten vergisiz olarak geçer mi?
(bu endüstriyel kamera, tıbbi cihazlarda, fabrikalarda üretim bandında görüntüleme sistemi olarak kullanılmaktadır ve avuç içi kadar küçüktür)
Ayrıca ben Üniversite öğrencisiyim ve bu cihazı özel bireysel bir proje girişimim için kullanarak Tubitak tan destek almak için kullanıcam. Bu bağlamda gümrükten ne şekilde vergi ödemeden geçebilirim.
İnternet sitelerinden alınan gerçek kıymeti 100 ila 1500 Euro arası olan eşyadan sadece %10 tek ve maktu vergi tahsil edilmektedir.

Vatandaşlık ve vergi numaranızdan İnternetten alış veriş yaptığınızın rahatlıkla tespit edilebildiği unutmayınız.

Bu yüzden diğer yollara başvurmanıza hiç gerek yok.Gümrükte ödeyeceğiniz sadece %10 gibi küçük oranda bir vergidir.

Hızlı Kargo şirketleri ile değil,PTT yoluyla getirmeniz maliyet açısından sizin menfaatinize olacaktır.Çünkü Maliyeti artırma konusunda hızlı kargo şirketlerinin üzerine yoktur.