Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: TURKIYE'DEN YURTDISINA MALZEME GOTURME
Alıntı:
gazikbjk´isimli üyeden Alıntı
oncelikle verdiginiz bu degerli bilgiler icin tesekkur ederim. inanin suan pc'den cikti alip ofisimin heryerine astiriyorum ve diger ofislerimize de mail olarak gonderdim.
peki iade orani %18 mi?ayrica aldigimiz esyaya farkli bi fatura veya vb. evrak almamiz gerekiyor mu?son olarak miktarin ust sinir var midir?
tekrar cok tesekkur ederim.


Satın alacağınız Eşyanın KDV oranı ne ise onu iade alacaksınız.ikametinizin yurt dışında olduğunuza dair çalıştığınız ülkenin resmi makamlarından alacağınız ikamet tezkeresi veya buna benzer bir belgeyi Tax Free Mağazasına gösterdikten sonra bu Mağaza size Tax Free Faturası verecektir.Bu faturayı yurt dışına çıkış yapacağınız Gümrükte onaylatıp KDV yi gümrükte nakit olarak alabileceksiniz.


Üst sınır yok her eşyadan birer adet olmak üzere 19/01/2005 tarihli, 25705 sayılı Resmi Gzete'de yayımlanan 93 Seri No'lu KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ'nin 6 ncı maddesi ile alt sınır 600 Yeni Türk Lirası olarak belirlenmiştir.Bu demektir ki 600.-YTL nin üzerinde yapacağınız alış verişler için KDV iadesi alacaksınız.Yani yapacağınız alış veriş 600.-YTL nin altında olmayacak.Üstünde olacak çünkü alt sınır 600.-YTL dir.Dolayısıyla mutlaka 600.-YTL nin üstünde alış verişler yapmanız gerekmektedir.Eğer ki 600.-YTL nin altında alış veriş yaparsanız bu KDV iadesinden yararlanamazsınız.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey