Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Endüstriyel KameraAlıntı:
redmoon´isimli üyeden Alıntı
Ürünü internetten almadım ve herhangi bir şekilde ürünün değerini anlamaları mümkün değil, acaba faturasız olarak sadece irsaliye ile gelse bi sorun yaşarmıyım, bir de bunun için ayrıca gümrük müşavirine ihtiyacım var mı?
Gerçi bana faturası üründen ayrı olarak geldi.

Aynı şekilde ABD de kamera lensi çok ucuz oradanda lensler getirticem.
3-4 adet (değeri 300-350 USD geçmez) lens getirtsem sorun olur mu?

Adet olarakta 3 tane kamera ve lens getirtsem başka bir sorun çıkar mı?
yani 1500 euro yu geçmeyecek şekilde olsa.
ya da faturasız olsa ve bu ürünlerin değerini tespit etmek çok zor.
1-3 kamera veya 4 tane lens ticari miktar ve mahiyet arzetmektedir.Eşyanın ticari miktar ve mahiyette olmaması şartı vardır.Bunun anlamı her eşyadan birer adet olmak suretiyle toplamda kıymetin 1500 Euro olması halinde %10 tek ve maktu vergi tahsil edilmektedir.Ya da bir tek eşyanın kıymeti 1500 Euro ise yine %10 oranında tek ve maktu vergi tahsil edilmektedir.
2-Eşya faturasız ise yada Declaratıon En Doune belgesinde kayıtlı kıymeti gümrük idaresince düşük bulunması gibi durumlarda gümrük idaresi 3 kişiden oluşan heyet marifetiyle eşyanın kıymetini resen tespit ederek,tespit ettiği bu kıymet üzerinden vergilendirme yapmaktadır.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey