Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: tasfiye olmuş malın imha bedeli


Alıntı:
dehawailand´isimli üyeden Alıntı
merhaba arkadaşlar
aynı durumda benimde malım bulunmakta. harita genel komutanlığı mallarımızaın ithaline onay vermediği için gümrüğe terkettik. Tasfiye tüzüğünde yazdığı gibi işler yürümüyor malesef. 30 gün lafları birşey anlam ifade etmişyor neredeyse 6 ay oldu bir sonuç çıkmadı ve çıkacağada benzemiyor.
antrepo firması bu malların ardiye bedeli ve diğer bedelleri bize ödetmeye çalışıyor. bizde gümrük baş muhafaza müdürlüğüne bir dilekçe ile karar verici merci olmasını talep ettik fakat bir sonuç çıkmadı.
merak ettiğim konusu ise tasfiye tüzüğünü 2 sefer okudum. yukarıda

"Yoketme sırasında, belediye ve sağlık kuruluşlarına bilgi verilerek çevre sağlığı yönünden gerekli önlemlerin alınması sağlanır.

Yoketme giderleri eşya sahibinden alınır. Yokedilmesine karar verilen tasfiyelik eşya ile sahipsiz eşyanın yok etme giderleri ise eşyayı muhafaza eden işletmeci  kuruluş tarafından karşılanır." bu maddede tezat bir durum yokmudur?
yine aynı tüzüğün 4. maddesinde "alan perakende satılan, bedelsiz verilen veya imha edilen eşya için ardiye ve diğer hizmetler karşılığı bedel ödenmez. Diğer yollarla tasfiye edilen eşyanın ardiye ve diğer hizmetler karşılığı ücretleri satışta bulduğu değerin %15 ini geçemez" ne anlama gelmektedir? konu hakkında tecrübesi olan var mıdır?

Sayın dehawailand,

Harita genel komutanlığı tarafından mallarınızın ithaline onay verilmedi ise neden eşyayı gümrüğe terketme gereği duydugunuzu pek anlayamadım.Oysa bu malı mahrecine iade etmek veya yurt dışındaki başka bir alıcıya satmak hatta serbest bölgede yerleşik firmalara da satma hakkınız vardı.Neden bu yönde hareket etmediniz?

İkinci bir husus eşyayı madem devlet malı olarak gümrüğe kesin olarak terk ettiniz ise gümrük idaresi 30 gün içinde Tespit ve Tahakkuk Kağıdını düzenleyerek ihale yoluyla satışının yapılması için Tasişe göndermesi ve tasiş idaresinin de eşyayı 30 gün içerisinde bulunduğu yerden alması gerekiyor.6 aydan beridir neden beklediğinizi pek anlayamadım.