Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum

Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Freelance İhracat Nasıl Yapılır?

Sn. cgdms,
Söylediklerinize kısmi olarak katılıyorum çünkü bu konuda en fazla bilgiyi, ürettiği ürünü ihraç etmeye çalışan firmaların süreçleriyle ilgili sorunlara verilen cevaplarda görüyoruz. Oysa şirketi olmayan bir kimsenin bu işi tek başına nasıl yapacağı yönünde olayı resimleyici pek bilgi yok forumda...
İhracat yapma yetkisi olan bir üreticinin ihracat yapmasıyla, hiçbir şeyi olmayan bir bireyin ihracat süreçlerini planlaması aynı şeyler değil sizinde bildiğiniz gibi.

Bu konuda en çok ilgimi çeken abitto adlı kullanıcının " ilk ihracat deneyimi" adlı başlıkta açtığı konu. Orda en fazla verilen bilgi, ihracatçı birliklerine üye olmalısınız yada bir gümrük müşaviri bulun herşeyinizi halleder cinsinden..

Bu kadar kısıtlı bilgi kendini planlamak isteyene çok yardımcı olmuyor malesef..
Hiçbir şirketim yokken niçin ihracatçı birliklerine üye olmalıyım? Birliklere Fatura kestirmek için mi?
Aracı ihracat işlemini yapan şirketler varmı dır, kimlerdir? nerden bulunur? Niçin benim için fatura kesmeyi kabul etsinler ki? Bu yöntemle çalışmak onlar için yasalmıdır?
Hangi ön kabulle fatura keser? Bu kişilerle sözleşme yapılmalımıdır?
Hangi süreçleri aracı ihracatçılar takip eder, hangilerini ihracatı yapmaya çalışan birey yapar?..
İhracat tahsilatını kim takip eder? Resmi olarak banka, gümrük, sigorta, nakliye evraklarında hangi tarafın bilgileri kullanılır? Gümrük müşaviri ne için kime karşı sorumludur? Fiili ihracatı yapan şirkete karşımı yoksa yaptırmaya çalışan kimseye karşımı?
İhracat esnasında ürünün sevkiyatı, garantisiyle ilgili yada hukuksal sorunlar oluştu? durum ne olacak? kim nereye kadar sorumludur? Sınırlar nasıl belirlenir?

Bu tür sorulara hep özel e-mail yoluyla cevap veriliyor..Bende diyorumki bütün bunları bir başlık altında bildiğimiz, tecrübemiz kadarıyla toparlayalım olmaz mı?
Elbette bu yönteminde birçok avantaj ve dezavantajları olabilir..Dikkat edilmesi gereken şeyler muhakkak vardır..

Bireyler bu süreçleri zihinlerinde canlandırabildikleri sürece daha rasyonel hareket edeceklerdir.. Bilmiyorum bu durumda öncelikle müşteri bulmak mı daha doğrudur yoksa bu işi nasıl yaparsak tarafların uzlaşabileceğinin planlamasını mı?
Saygılarımla,