Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Turkiye'den alinmis Elektronik esyanin postaya Turkiye'ye gonderilmesi


Merhaba,
Umarım cevap yazmakta geç kalmamışımdır.


1- Yurt dışından Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye mektupla veya posta paketi ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen ve gerçek kıymeti gönderim başına toplam 100 AVRO’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri hariç her türlü eşya gümrük vergilerinden muaftır.

2- Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır. Şöyle ki;

a)Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye'deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,

b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,

c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,

d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan eşya için uygulanır.

Bu muafiyet, toplam gerçek kıymeti 300 EURO'yu geçmeyen her türlü eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO'yu geçmemesi gerekir.

Bu iki maddede şunu görüyoruz;
Normalde eşyanız 100 EURO kıymeti geçmemeli, Bayramlarda bu oran 300 EURO olarak uygulanmaktadır.

Peki kıymeti 300 EURO yu geçen eşyamız ne olacak?

Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen, ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen ve her bir sevkiyat ya da yolcu başına kıymeti 1500 EURO'yu geçmeyen eşyadan tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
Bu sabit oran, eşyanın kıymeti üzerinden %10 olarak uygulanır.

Peki kıymeti 1500 EURO yu geçen eşyamız ne olacak?

1.500 EURO'yu aşması halinde, söz konusu eşyanın ithalinde ödenmesi gereken vergiler. yürürlükte bulunan esaslara göre tahakkuk ve tahsil edilir. Yani, İthal konusu eşyanın kıymetinin tek başına 1.500 EURO'yı: geçmesi halinde, bu eşyanın gümrük vergileri İthalat Rejimi Kararı ile belirlenen oranlara göre tahakkuk ve tahsil edilir. Kısaca söylemek gerekirse normal ticari bir ithalat işlemi gibi uygulamaya tabi tutulur.

Son olarak söylemek gerekir ise,
İlgili yere giderek, Sözlü Beyan formu denilen (Bir beyan türü) bir beyannameyi doldurmanız ve kıymet üzerinden maktu %10 vergi ödemeniz gerekecek. Ayrıca 28,3 YTL Damga Vergisi ödeyeceksiniz.
Taşıyıcıya ayrıca ordino ücreti ödemeniz de gerekebilir bilginiz olsun...

Mevzuat-ı Alî böyle diyor. Umarım birazcık olsun sizi aydınlatabilmişimdir.
Kolaylıklar dilerim.