Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart CEVİZ İTHALATI VE İHRACATI (DİİB KAPSAMINDA)
Öncelikle Hayırlı günler diliyorum.

Bilindiği üzere DİİB 2006/12 sayılı tebliğde DİİB düzenlenemeyecek eşyalar listesinde (EK-7) "07 – 15 aralığındaki bütün eşyalar" geçmektedir. Fakat 07-15 aralığındaki eşyalar arasında geçen buğday ( 10.01) için DİİB düzenlenebilmektedir.

Bu durumda;
1.) Ceviz ( Kabuklu) ithalatı (GTİP:0802.31) için DİİB düzenlenebilir mi? Söz konusu ceviz kabuklu olarak ithal edilecek ve kabuklarından ayrıştırıldıktan sonra ceviz içi (kabuksuz ceviz) (GTİP:0802.32) olarak yine yurtdışına ihracatı gerçekleştirilecektir.
2.) Eğer Ceviz ithalatı/ihracatı için DİİB tanzim edilebiliyorsa;

Kabuklu ceviz ithal edilip, daha sonra işlenip ihracatı yapıldıktan sonra meydana gelen ceviz kabuklarının GTİP pozisyonu nedir ? (Söz konusu ceviz kabuğu ülkemizde sadece preslenip yakıt olarak kullanılmaktadır ancak çokta yoğun olarak kullanılmamaktadır.)

Diğer yandan aşağıda Fasıl 14 Gümrük Tarife Cetveli İzahnamesi -2008, Notları bilginize sunulmuştur. 14. Fasıl’ın (B) Bendinin 4.maddesinde “ ceviz dış kabuğu” ibaresinden anlaşılan “kabuk” tanımı; ceviz de bulunan yumuşak ve dokulu yeşil kabuk mudur, yoksa cevizin sert kütüksü kabukları mı anlaşılmalıdır?

Değerli paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey