Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart ABD'den gelecek müzik aleti teli ve aksesuarının gümrük maliyeti ne olur?
Merhbalar,

Müzikle uğraşan ve ihtiyacımız olan bazı tel ve aksesuarları Türkiye'de bulamayan bir grup müzisyen olarak kargo maliyetini de düşürmek amacıyla tek seferde ABD'den çok sayıda tel ve aksesuar getirtmek istiyoruz.

Yaklaşık 80 takım tel geleceği için bu ürünler muhtemelen ticari olarak değerlendirilecektir. İnternette uzun arayışlar ardından 9209.30 ve 9209.94 nolu pozisyonlar kapsamında bulunan bu ürünlerin gümrük maliyetleri hakkında bir bilgiye ulaşamadık. Daha doğrusu bu ürünlerin %18 KDV dışında bir maliyete sahip olmayacağı yönünde bir bilgiye ulaştık fakat yüksek miktarda ithali halinde bu durumun değişip değişmeyeceği, ekstra vergi ve/veya işlemlere tabi olunup olunmayacağı hakkında bir bilgiye ulaşamadık.

Ayrıca yine getirtmek istediğimiz davul aksesuarlarının da gümrük tarife cetvelinde "92.07 Pozisyonundaki müzik aletlerinin aksam, parça ve
aksesuarı" gibi bir tanım bulamadığımızdan hangi posizyon no dahilinde değerlendirileceğinden emin olmadık.

Getirtmek istediğimiz ürünlerin kargo dahil toplam maliyeti 300-500 dolar arasında olacak.

Bu hususlarda bilgi ve deneyimi bulunan kişilerden yardım görebileceğimizi düşünerek konuyu burada dile getirmek istedik.

Şimdiden cevap ve açıklamalarınız için teşekkürler...

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey