Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: fuar standı
Merhaba ,
1. yöntem: Standa ilişkin yurt dışına para transferini A firması gerçekleştirdi.Dolayısıyla buna karşılık ithalatı da kendisi yapar.Yurt dışındaki firma faturayı A firması adına keser teslim adresi olarak ta sizin firmanızı gösterebilir.İthalat A firması tarafından gerçekleştirilerek mal size teslim edilir.

2. yöntem: Yurt dışında ki firma sizin adınıza bedelsiz bir fatura tanzim eder.Bu durumda siz ithalatçı konumunda vergileri ödeyerek malı gümrükten çekersiniz.

Fakat size yurt içinde bir fatura kesildiyse mutlaka KDV tahakkuk ettirilmiş olacağından ve bu fatura bir mal teslimi karşılığında kesilmiş olması gerektiği gerçeğinden hareket ettiğimizde size yurt dışından ürünün ithailini gerçekleştirerek teslim etme yükümlülüğünü A firması üstlenmiş demektir.Dolayısıyla 1. Yöntemin uygunlanması sizin için daha uygun olacaktır.

Iyi Çalışmalar
A.Kadir

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey