Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Yurtdışından Getirilecek Motorlar'ın Vergisi!!!


herkese merhabalar,
aslında konu uzun zamandır terk edilmiş olmasına rağmen konu kirliliğine yol açmamak için burdan cevap almayı deneyeceğim.

konu şu ki ben de yurtdışından hasarlı araç getirmek istiyorum. herkesin gerekli yaptırımlar yerine getirildikten sonra 0 araç getirebileceğini forumdan biliyorum. ancak aradığım cevap kullanılmış araç konusunda da aynısı geçerli midir?
burada konunun akışında bir tutarsızlık oluşmuş. gerekli vergiler ödendikten sonra getirilebilir denirken bir cevapta türkiye de yerleşik kişiler ikinci el araç getiremez denmiş ki daha sonrasında yine vergi hadleriyle ilgili bir msj geçilmiş.

özetlemek gerekirse;

yurtdışına hiç çıkmamış bir T.C. vatandaşı olarak yurtdışından hasarlı motorsiklet getirmek istiyorum. kullanmak amacıyla getirmek istediğim motoru Türkiye ye sokmam mümkün mü? mümkünse bunun bana yükümlülükleri neler olacak? getirmek istediğim motor için kriterler neler olmalı? vergi oranları hangi bedel üzerinden belirlenecek? kdv, ötv, gümrük vergisi dışında vergilere tabi mi ve bu vergilerin oranları 600 cc bir motorsiklet için nedir?

bu sorularıma cevap alabilirsem çok memnun olurum. yardımlarınız için çok teşekkürler...

saygılar.