Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Tekil Mesaj gösterimi
Standart RE: Gümrük işlemleri yapılmadan gümrükten geçen malzeme...DDU Teslim Şekli ile ilgili bilgiler aşağıya çıkartılmıştır.
DDU
Delivered Duty Unpaid

'Delivered Duty Unpaid' teriminin kısaltması olan DDU, Gümrük vergisi ödenmeksizin teslim anlamındadır.
   İthalatın yapılacağı ülkede, eşyanın alıcıya teslim için hazır halde bulundurulması, bu teslim şeklinin esasını oluşturur. Eşyanın alıcıya teslimine kadar olan riskleri, satıcıya aittir.
   Satıcı, eşyayı ve faturasını sözleşmeye uygun olarak hazırlar. İhracat işlemleri ve buna ait masraflar satıcıya aittir. Eşyanın yarış yerine kadar nakliyesi ile ilgili sözleşme yapılması ve nakliye masraflarının ödenmesi satıcının yükümlülüğü içerisindedir.
   Alıcı, eşya bedelini sözleşmede belirtildiği şekilde ödemek, ithalat işlemlerini yapmak ve vergilerini ödemek durumundadır. Ithalattan sonraki masrafları da karşılamak alıcının görevidir.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey